AKTUALNOŚCI

Uwaga! oszuści

Data publikacji 21.04.2022

Przedświąteczne zakupy dla kilku mieszkańców Tarnowa okazały się dużą stratą finansową. Jedni podczas zakupów w sieci przekazali oszustom dane do bankowości elektronicznej, tym samym stracili część swoich oszczędności, inni bezkrytycznie udzielili pożyczki za pośrednictwem kodu BLIK.

Przedświąteczna gorączka zakupów spowodowała, że staliśmy się mniej czujni. To z kolei spowodowało, że oczekując na zamówioną przesyłkę, nie zastanowiliśmy się, czy jest konieczne uruchamianie aplikacji bankowej z linku podesłanego formie w wiadomości z popularnego portalu komunikacyjnego, czy sprzedażowego. 

Kilka osób z powiatu tarnowskiego uruchomiło swoją bankowość elektroniczną w podesłanym linku i tym samym przekazało poufne dane oszustowi, który tylko czekał na wpisanie kodów PIN, loginów i haseł. W Tarnowie cztery osoby  zgłosiły się do jednostek Policji i poinformowały o takim oszustwie. Największą stratę finansową zanotowała 47-letnia mieszkanka Tarnowa, która straciła z konta 3000 złotych. U pozostałych straty pieniędzy nie były większe niż 800 złotych. 
Kolejne dwie osoby z powiatu zostały oszukane przy pomocy kodów BLIK. Mieszkanka Tarnowa przekazała kody swojej bankowości elektronicznej i z jej konta zostały wypłacone pieniądze w wysokości 2000 złotych, natomiast mieszkaniec powiatu stracił w ten sposób ponad 2400 złotych. W obu przypadkach znajomy  miał stracić kontrolę nad swoim komunikatorem społecznościowym i poprosił o podanie kodów. Nieświadomi poszkodowani bezkrytycznie wysyłali kody BLIK i zatwierdzali je w swoich telefonach. Gdy się zorientowali o oszustwie, z ich konta pieniądze zostały już wypłacone. 
We wszystkich przypadkach zostały wszczęte postępowania przygotowawcze i trwają czynności zmierzające do ustalenia oszustów. Przestępstwo to jest zagrożone  karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Tarnowscy policjanci przypominają, aby w takich przypadkach zastanowić się nad sensem klikania w załączony linki, czy też przekazywanie niejawnych kodów obcym osobom. Czasami wystarczy jeden telefon, który rozwiąże wszelkie wątpliwości i nie narazi nas na straty finansowe i wiele niepotrzebnych nerwów. W takich sytuacjach pośpiech nie jest najlepszym rozwiązaniem. 
 

ulotka ostrzegająca przed potwierdzaniem kodów blik

Powrót na górę strony