Aktualności

Stracili pieniądze wystawiając przedmioty na portalu ogłoszeniowym

Krakowska Policja wciąż otrzymuje sygnały o oszustwach mających związek z wystawianiem przedmiotów na jednym z portali ogłoszeniowych. Oszuści, udając kupujących oferują sprzedającemu zapłatę za produkt poprzez specjalny link. Kliknięcie powoduje zapytanie o podanie danych karty bankomatowej sprzedającego. W ten sposób, w ciągu ostatnich kilku dni w Krakowie oszukane zostały trzy osoby na łączną kwotę ponad 13 000 zł.

W ostatnim czasie, krakowscy policjanci przyjęli trzy zgłoszenia od osób, które zostały oszukane i straciły pieniądze, chcąc sprzedać przedmioty na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Modus operandi był  za każdym razem podobny. Do właściciela, który wystawił tam ogłoszenie o sprzedaży rzeczy zgłasza się osoba potencjalnie zainteresowana jego kupnem, a następnie proponuje uiszczenie zapłaty poprzez specjalny link wysłany do sprzedawcy. Nieświadomy zagrożenia sprzedawca wchodzi na wskazaną stronę, która do złudzenia przypomina stronę portalu ogłoszeniowego. Strona wskazuje, że aby uzyskać zapłatę należy kliknąć w nazwę banku. Następnie otwiera się fałszywa strona banku i prosi  podanie danych karty płatniczej w tym numer CVV pod pretekstem przelewu gotówki na właściwy rachunek. Tak oszuści „czyszczą” konto sprzedającego, a pozyskane przez nich pieniądze przelewane są na zagraniczne konta. W ten sposób, dwoje mieszkańców Krakowa oraz mieszkanka Wejherowa stracili łącznie ponad 13 000 zł.

Policjanci ostrzegają przed tą coraz bardziej popularną metodą działania oszustów. W szczególności, podawanie kodu CVV znajdującego się na karcie bankomatowej bądź kredytowej jest bardzo nieroztropne.  Jest to możliwe w trakcie robienia zakupów, ale nie w przypadku gdy ktoś ma przelać środki na nasze konto.

Powrót na górę strony