Aktualności

Policyjna kontrola akwenu Balaton w Trzebini

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2021” policjanci Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie dbając o bezpieczeństwo letniego wypoczynku dokonują sukcesywnych kontroli kąpielisk w powiecie.

Wczoraj tj.14 lipca br.  na akwenie „Balaton” w Trzebini, policjanci w ramach akcji  „Bezpieczne Wakacje 2021” przeprowadzili kontrolę prawidłowości oznakowania obszarów przywodnych, oraz przygotowanie do pracy ratowników z Miejskiego WOPR-u w Chrzanowie sprawdzając m.in. uprawnienia ratowników oraz ich stan trzeźwości. Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Sprawdzenie przez policjantów przestrzegania przez plażowiczów obowiązującego tam regulaminu, również nie wykazało uchybień. Dzieci przebywające przy basenach nadzorowane były przez będące z nimi osoby dorosłe. Jest to bardzo istotne, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę z tego, że woda działa na nasze pociechy niczym magnes. One jednak nie do końca umieją realnie oszacować swoich możliwości. Dlatego tak ważny jest stały nadzór rodziców podczas kąpieli. Jako rodzice nie możemy tylko i wyłączne zdawać się na ratowników. W sezonie letnim ich możliwości działania są znacznie ograniczone, kiedy plaże są głośne i przepełnione, bardzo łatwo nie zauważyć groźnej sytuacji.

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób wypoczywających na plażach, przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Kąp się tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych i strzeżonych.
  • Koniecznie zwróć uwagę na znaki i tablice umieszczone na kąpielisku. Zajdziesz na nich szczegółowe informacje dotyczące danej plaży i występujących na niej zagrożeń. Również obsługa kąpieliska, m.in. ratownicy WOPR udzielą wszelkich niezbędnych informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach i możliwościach uzyskania pomocy w razie wypadku. Rozpoznasz ich po charakterystycznym, jaskrawym ubraniu.
  • Bezwzględnie przestrzegaj zakazu kąpieli.
  • Po opalaniu się na słońcu, odpocznij chwilę w cieniu, zanim wejdziesz do wody. Jeśli masz taką możliwość, weź najpierw letni prysznic. Zanurzaj się powoli, by ciało stopniowo przyzwyczaiło się do niskiej temperatury.
  • Nawet podczas długotrwałych upałów, tylko wierzchnia warstwa wody nagrzewa się do przyjemnej dla ciała temperatury. Głębokie zbiorniki, takie jak jeziora zaporowe i bagrowe pozostają bardzo zimne. Łatwo dochodzi w nich do wyziębienia organizmu i niebezpiecznych skurczy.
  • Staraj się realistycznie oceniać swoje możliwości i nie próbuj przepłynąć dystansu ponad swoje siły
  • Nigdy nie skacz do wody w nieznanym miejscu. Skok na główkę z brzegu, do niewystarczająco głębokiej wody, może zakończyć się trwałym kalectwem lub śmiercią. Skacz jedynie ze specjalnie wyznaczonych do tego pomostów.
  • Nie pływaj w pobliżu szlaków że­glugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu. Jeśli planujesz się kąpać, nie pij alkoholu.
  • W czasie burzy jak najszybciej wyjdź z wody i opuść plażę
Powrót na górę strony