Aktualności

Dochodzenie w sprawie wycieku danych klientów ogólnopolskiej firmy energetycznej

Małopolscy policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali  37-letniego mieszkańca Wielkopolski, który miał uzyskać nieuprawniony dostęp do nagrań rozmów, a przez to do danych personalno – adresowych klientów firmy i groził ich ujawnieniem żądając okupu.

30 lipca br. w Wydziale dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zostało złożone zawiadomienie przez przedstawiciela firmy o stosowaniu wobec nich szantażu. Sprawca twierdził, że  uzyskał  dostęp do zapisu nagrań rozmów z klientami, prowadzonych przez pracowników firm podwykonwaczych, po czym groził ujawnieniem danych personalno – adresowych klientów i zażądał 10 tys. złotych. 

Policjanci wydziału „cyber” pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie wszczęli dochodzenie w sprawie zmuszania pracowników spółki do określonego zachowania (art. 191 KK ) badając  również wątek bezprawnego uzyskania przez mężczyznę informacji o klientach poprzez przełamanie lub ominięcie  zabezpieczeń serwera wykorzystywanego przez jedną z firm podwykonawczych. W wyniku przestępstwa mogły zostać skopiowane nagrania rozmów, które firmy podwykonawcze prowadziły z klientami  w sprawie oferowanych usług i produktów.

W toku intensywnych czynności operacyjnych i skoncentrowanych działań w sieci, policjanci z  wydziału "cyber" namierzyli szantażystę. Okazało się, że to 37-letni mieszkaniec Wielkopolski.  Do zatrzymania podejrzewanego mężczyzny, przez funkcjonariuszy „cyber” doszło 5 sierpnia w miejscu jego zamieszkania. W mieszkaniu szantażysty przeprowadzono przeszukanie i  zabezpieczono urządzenia informatyczne oraz elektroniczne nośniki pamięci, które będą teraz badane przez policjantów i biegłego, m.in. pod kątem sprawdzenia do jakich danych miał dostęp oraz czy dane, w posiadanie których wszedł, nie zostały rozpowszechnione.  Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do Krakowa. W piątek, 37-latek z Wielkopolski  zostanie doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Krakowie gdzie zostanie przesłuchany i zostaną mu postawione zarzuty.  

Nagranie audio audiodeskrypcja_zatrzymanie_pila.mp3

Pobierz plik audiodeskrypcja_zatrzymanie_pila.mp3 (format mp3 - rozmiar 316.28 KB)

Film zatrzymanie_2.mp4

Pobierz plik zatrzymanie_2.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.93 MB)

Powrót na górę strony