Aktualności

Patrole rowerowe już od dwóch lat z powodzeniem pełnią służbę w Krakowie

W Krakowie już od dwóch lat policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w sezonie letnim patrolują miasto na rowerach. Zakup 8 jednośladów wraz z wyposażeniem sfinansowany został przez władze miasta.

Rower to środek transportu, który pozwala dotrzeć funkcjonariuszom drogówki w miejsca, do których radiowóz ma utrudniony dojazd. Rowerowe patrole można spotkać w szczególności na bulwarach wiślanych, na Plantach, w okolicach Lasku Wolskiego, a także w pobliżu zalewów i kąpielisk znajdujących się na terenie miasta.
Funkcjonariusze pełniący służbę na jednośladach zwracają szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz na wykroczenia porządkowe. Z „poziomu siodełka” łatwiej dostrzec wykroczenia popełniane w takich miejscach jak np. Planty czy bulwary, gdzie radiowozy rzadziej się pojawiają z uwagi na to, że są to głównie szlaki pieszo rowerowe.
Działania „rowerowych” funkcjonariuszy ukierunkowane są również na przestrzeganie przepisów przez użytkowników hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Mimo wejścia w życie 20 maja br. uregulowań w tym zakresie, nie wszyscy pamiętają o ich respektowaniu. Nadrzędnym celem drogówki na rowerach jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, którzy w czasie zdarzenia drogowego są najbardziej narażeni na jego skutki.
Korzystanie przez funkcjonariuszy z jednośladów to niewątpliwie korzyść dla środowiska, która wynika z braku emisji spalin.
Patrole rowerowe spotykają się z pozytywnym odbiorem zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, ponieważ taki rodzaj pełnienia służby ułatwia bezpośredni kontakt z policjantami, którzy służą pomocą także we wskazaniu właściwej drogi, najbliższego komisariatu, czy też punktu pomocy medycznej. 
Infrastruktura w postaci parków, szlaków pieszo rowerowych i innych miejsc wypoczynku mieszkańców sprawia, że wdrażane są różne rozwiązania mające poprawić bezpieczeństwo, jednym z nich są patrole rowerowe, które bardzo dobrze się sprawdzają w takich miejscach.

 

Powrót na górę strony