Aktualności

Zaufał rzekomemu policjantowi i stracił oszczędności. Ostrzegamy przed oszustami

W środę 89-letni mieszkaniec Krakowa przekazał oszustom 20 tysięcy złotych i złotą biżuterię. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

18 sierpnia br. na  telefon stacjonarny 89-letniego mieszkańca Krakowa zadzwonił nieznajomy mężczyzna informując go, że jest policjantem. Dzwonił dlatego, że  wnuczek spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Niczego nieświadomy mężczyzna nawet się nie zawahał będąc przekonanym, że pomaga swojemu wnuczkowi. Po kilkudziesięciu minutach przekazał 20 tysięcy złotych i złotą biżuterię o wartości blisko 4 tysięcy złotych kobiecie, która pojawiła się pod drzwiami jego mieszkania i podawała się za adwokata zatrzymanego wnuczka. Po zatelefonowaniu do członków rodziny senior zorientował się, że to przestępcy wyłudzili pieniądze podając się za policjanta i mecenasa.  Sprawę zgłosił Policji i komisariat IV w Krakowie  prowadzi w tej sprawie  dochodzenie.

Ostatnio oszuści podają się za policjanta i informują o zagrożonych oszczędnościach na koncie. Jednak nadal popularną metodą jest legenda o członku rodziny w tarapatach („spowodowaniu wypadku”) i możliwości uniknięcia jego aresztowania poprzez przekazanie pieniędzy „na kaucję”.  Przestępcy informują przy tym, że przyślą po gotówkę „zaufaną osobę”. Gdy ofiara nie posiada gotówki w domu lub na koncie bankowym, to zostaje namówiona przez oszustów do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa !

 • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
 • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
 • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
 • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
 • Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
 • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (rozłączając poprzednią rozmowę).

Pamiętaj także !

 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
 • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

wersja tekstowa w załączniku

Pliki do pobrania

 • 16.94 KB
  deskrypcja
Powrót na górę strony