Aktualności

Kradzieże i włamania, jak się przed nimi uchronić?

W ciągu ostatnich dni, na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży i włamań. Złodzieje, wykorzystując nieobecność właścicieli włamali się do domku letniskowego, niezamieszkałego budynku, kiosku, czy pomieszczenia gospodarczego. Do włamania doszło również do magazynu jednej z firm działających na terenie gminy Bukowno. Złodzieje ukradli pozostawiony bez nadzoru sprzęt, głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padł również alkohol i papierosy.

1 października br.,w gminie Trzyciąż złodziej ukradł z pomieszczenia gospodarczego należącego do jednego mieszkańca tej gminy, elektronarzędzia, spawarkę, kompresor oraz  inne sprzęty znajdujące się w tym budynku. Złodziej wykorzystał okazję, ponieważ  budynek gospodarczy nie był zabezpieczony. Natomiast w gminie Bukowno włamano się do magazynu jednej z firm. Złodziej wybił szybę i dostał się do wnętrza budynku skąd ukradł m.in. kompresor. Z kolei w Wolbromiu włamano się do domku letniskowego skąd skradziono alkohol oraz projektor. 

Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Pozostawienie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi  i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe. 

Jak się  ustrzec przed włamaniem? Oto kilka porad:
Dokładnie pozamykaj obiekty oraz prawidłowo zabezpiecz cenne rzeczy. 
Zastosuj systemy antywłamaniowe, alarmowe, itp. mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.
Zabezpiecz w sposób należyty drzwi i okna budynku, załóż solidne zamki. W drzwiach garażowych czy do piwnicy zamontuj dodatkowe zabezpieczenie. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć. 
Zadbaj także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontuj rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.
Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca.  Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.
Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub  obserwują dom czy  mieszkanie. 
Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren.  
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój, nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

Powrót na górę strony