Aktualności

Oświęcimscy i zatorscy policjanci promowali zasady bezpieczeństwa na pikniku charytatywnym

Data publikacji 08.10.2021

Na stadionie LKS w Palczowicach w gminie Zator, odbył się mecz piłki nożnej o puchar Burmistrza Zatora oraz Dyrektora TVP3 Kraków. W zorganizowanej w szczytnym celu sportowej rywalizacji zmierzyła się drużyna Telewizji Polskiej oddział w Krakowie z drużyną Doliny Karpia English School, w skład której oprócz mieszkańców gminy Zator weszli również goście z Konga. Mecz był jedną z głównych atrakcji pikniku rodzinnego zorganizowanego na obiektach rekreacyjnych w Palczowicach , podczas którego zbierano środki na rzecz leczenia i rehabilitacji dwuletniego Jasia z Laskowej. Podczas pikniku swoje stoiska mieli policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni.

Podczas pikniku rodzinnego który odbył się w niedzielę (3.10.2021) dla mieszkańców gminy Zator oraz turystów odwiedzjących Dolinę Karpia,  organizatorzy przygotowali wiele ciekawych oraz smacznych propozycji: koncerty, ogródki zabaw, loterie, licytacje, pokazy, stoiska ze smacznymi ciastami i regionalnymi potrawami przygotowanymi przez rodziców i koło gospodyń wiejskich. Podczas pikniku swoje stoiska mieli policjanci, strażacy oraz  ratownicy medyczni.  

Na policyjnym stoisku profilaktycznym przygotowanym przez Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu oraz Komisariat Policji w Zatorze, zaprezentowane zostały radiowozy, sprzęt i wyposażenie policyjne. Mundurowi opowiadali o swojej służbie i zadaniach realizowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.  Ponadto przybliżali dzieciom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa dziecka i pieszego w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zakładania elementów odblaskowych. Ponadto od policyjnych profilaktyków młodzież otrzymała ulotki z przestrogami związanymi  z zasadami bezpieczeństwa w Internecie.

Starszym uczestnikom pikniku policjanci prezentowali funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”,  funkcjonowanie aplikacji  „Moja Komenda”, opowiadali o zadaniach dzielnicowego realizowanych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Przestrzegali przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.  Informowali uczestników o nowych przepisach ruchu drogowego niezwykle ważnych dla pieszych oraz kierowców.  Ponadto policjanci promowali krwiodawstwo jako wielki i cenny dar dla osób chorych i ofiar wypadków drogowych. Mundurowi odpowiedzieli także na wiele pytań  związanych z rekrutacją i służbą w Policji.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zatorze zaprezentowali w jaki sposób dochodzi do pożaru garnka z tłuszczem. Opowiedzieli, że taki pożar najlepiej ugasić nałożeniem pokrywki na patelnię, czy garnek. Następnie w sposób widowiskowy zaprezentowali jak - wybuchem większego pożaru, kończy się gaszenie pożaru garnka, zalewając ogień wodą. Dla najmłodszych strażacy przygotowali również specjalną ściankę, na której dzieci używając strażackiego węża z wodą trafiały w okna z ilustracją ognia. Dla starszych uczestników pikniku przygotowali zadanie specjalne polegające na przeniesieniu kurzego jajka z pachołka na pachołek przy użyciu strażackiego sprzętu hydraulicznego. Takie wyzwanie, dwukrotnie zakończone powodzeniem podjął sam Burmistrz Zatora Mariusz Makuch. Ratownicy medyczni z Atma Rescuers zaprezentowali, w jaki sposób prawidłowo należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, a także opowiedzieli jak zachować się w sytuacjach gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy.

W trakcie imprezy,  na którą przybyło wielu turystów oraz mieszkańców gminy Zator  organizatorzy oraz wolontariusze oświęcimskiego stowarzyszenia Pozytywni, zbierali fundusze na rzecz dalszego leczenia i rehabilitacji dwuletniego Jasia z Laskowej.  Pieniądze,  które na rzecz leczenia Jasia złożyli policjanci, na ręce organizatorów oficjalnie przekazał podinsp. Dariusz Kulig Komendant Komisariatu Policji w Zatorze.

 • Dziecko w przebraniu policjanta ruchu drogowego
 • Dzieci wchodzą do radiowozu
 • Drużyna dzieci na scenie
 • Drużyna na scenie
 • Mecz piłkarski
 • Dziecko dostaje odblask do policjanta
 • Pokaz gaszenia pożaru
 • pokaz udzielania pierwszej pomocy przez ratowników
 • Policjanci na scenie
 • Zabawa kleszczami hydraulicznymi
 • zabawa w gaszenie pożaru ze strażakiem
Powrót na górę strony