Aktualności

Akcja „Zima” w powiecie oświęcimskim. Reaguj, gdy ludzkie życie jest zagrożone.

Data publikacji 07.12.2021

Każdego roku na terenie kraju, odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów, w wyniku wychłodzenia organizmu. Oświęcimscy policjanci cały czas sprawdzają miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby bezdomne czy nietrzeźwe potrzebujące pomocy. Wiele zgłoszeń, o takich sytuacjach pochodzi od mieszkańców powiatu.

Policjanci powiatu oświęcimskiego codziennie kilkukrotnie interweniują wobec nietrzeźwych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym, bądź śpiących pod gołym niebem. W okresie zimowym, dodatkowym zadaniem mundurowych jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Są to między innymi opuszczone budynki czy rejony ogródków działkowych. Odnalezionym tam osobom policjanci  proponują schronienie w noclegowni, a osobom będącym pod wpływem alkoholu proponują schronienie w ogrzewalni. 

Wielu zgłoszeń na numer alarmowy 112 dokonują również mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Najczęściej są to przypadki, gdy nietrzeźwy śpi na klatce schodowej, strychu czy w piwnicy, na ławeczce wiaty przystankowej czy też na ławce w parku. Poniżej przedstawiamy kilka ostatnich zgłoszeń których dokonały osoby wrażliwe na los innego człowieka.

  • W nocy z piątku na sobotę (3/4.12.br.) tuż po północy, pan Marcin jadąc ulicą Nadwiślańską w Bobrku zauważył leżącego na ulicy nietrzeźwego mężczyznę. W związku z tym zatrzymał swój samochód i powiadomił operatora numeru alarmowego 112. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku, którzy ustalili, że nietrzeźwym jest  24 – letni mieszkaniec Gromca w powiecie chrzanowskim. Mężczyzna został przekazany pod opiekę rodziny.
  • W nocy z soboty na niedzielę (4/5.12.br.) o godzinie 23,  pan Robert zauważył nietrzeźwą kobietę leżącą w rejonie jednego ze sklepów przy ulicy Piastowskiej w Chełmku. Mężczyzna powiadomił operatora numeru alarmowego 112. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy ustalili, że jest to  41 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Kobieta została oddana pod opiekę rodziny. 
  • W nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6.12.br.) o godzinie 23.20,  pan Grzegorz z Dworów przed swoim domem zauważył błąkającą się kobietę. Mężczyzna wyszedł zapytać czy potrzebuje ona pomocy. Zziębnięta kobieta oświadczyła, że się zgubiła i nie potrafi odnaleźć swojego bloku. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że 55 – latka jest mieszkanką osiedla Chemików w Oświęcimiu. Została ona odwieziona do miejsca zamieszkania.
  • Wczoraj (6.12.br.) o godzinie 15.40, ekspedientka jednego ze sklepów spożywczych w Osieku zauważyła nietrzeźwego śpiącego w wiacie na wózki sklepowe. Kobieta natychmiast powiadomiła operatora numeru alarmowego 112.  Policjanci ustalili, że nietrzeźwym jest  24 - letni mieszkaniec Osieka. Mężczyzna został oddany pod opiekę rodziny.
  • Dzisiejszej nocy (6/7.12.br.) tuż po godzinie 21, pan Sebastian zauważył nietrzeźwego mężczyznę, leżącego na chodniku przy ulicy Sobieskiego w Kętach. Natychmiast powiadomił operatora numeru alarmowego 112. Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach ustalili, że jest to 50 – latek bez stałego miejsca zamieszkania w związku z tym przewieźli go do Izby Wytrzeźwień.

Za wszystkie zgłoszenia bardzo dziękujemy i w dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112.

Apelujemy również do mieszkańców,  aby zwrócili uwagę na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Być może potrzebują oni wsparcia i pomocy.  W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej lub dzielnicowego.

WYKAZ PLACÓWEK DLA BEZDOMNYCH W POWIECIE OŚWIĘCIMSKIM:

  1.      Oświęcim Schronisko Miejskie dla osób bezdomnych ulica Dąbrowskiego 139, tel. 33 842 03 65.
  2.      Oświęcim Ogrzewalnia Miejska ulica Dąbrowskiego 139, tel. 33 842 03 65
  3.      Brzeszcze Schronisko Miejskie dla osób bezdomnych ulica Mickiewicza 6, tel. 32 211 12 51
  4.      Kęty Ogrzewalnia Miejska ulica Spacerowa 2 , tel. 33  845 28 70
Powrót na górę strony