Aktualności

Krakowscy policjanci razem z wolontariuszami pomagali bezdomnym, rozdając im posiłki i ciepłą odzież

Data publikacji 07.12.2021

Policjanci z Komisariatu Policji V w Krakowie wraz z Bearded Villains Polish Chapter uczestniczyli we wspólnej akcji rozdawania posiłków osobom bezdomnym. Natomiast policjanci z Komisariatu Policji IV ofiarowali bezdomnym ciepłą odzież, oraz produkty żywnościowe.

Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla osób pozbawionych domu. Niska temperatura na zewnątrz stwarza zagrożenie wychłodzenia dla tych, którzy nocują w opuszczonych budynkach. Ludzie ci szukają schronienia w pustostanach, prowizorycznych barakach albo altanach działkowych, które nie są ogrzewane.

Wychodząc naprzeciw podstawowym potrzebom bezdomnych wolontariusze ze stowarzyszenia Bearded Villains Polish Chapter, przy wsparciu dzielnicowych z V komisariatu w Krakowie, 6 grudnia br. już od wczesnych godzin rannych częstowali osoby bez dachu nad głową ciepłymi wysokokalorycznymi posiłkami i gorącymi napojami, rozdawali suchy prowiant a także ciepłą odzież.

Podobną akcję tego dnia zorganizowali również policjanci z Komisariatu Policji IV. Z inicjatywy funkcjonariuszy, w jednostce przeprowadzono zbiórkę ciepłej odzieży, koców oraz produktów żywnościowych, które następnie mundurowi rozdali osobom bezdomnym, pomieszkującym w pustostanach i prowizorycznych altanach na terenie komisariatu IV. Osoby bezdomne mogły napić się gorącej herbaty oraz otrzymały od policjantów produkty żywnościowe.

Policjanci, a szczególnie dzielnicowi, doskonale znają swoje rejony, mają wiedzę, gdzie gromadzą się bezdomni, znają te osoby i są z nimi w stałym kontakcie. Tego dnia oprócz pomocy rzeczowej mundurowi informowali o miejscach w których można uzyskać pomoc, takich jak noclegownie, ogrzewalnie, łaźnie czy stołówki. Przy tej okazji poinformowali również  o usłudze STREETBUS, dzięki której osoby będące w kryzysie bezdomności w specjalnie przygotowanych autobusach, mogą zjeść ciepły posiłek, ogrzać się i uzyskać pomoc medyczną.

Policjanci, szczególnie w okresie zimowym na bieżąco kontrolują miejsca, w których gromadzą się bezdomni, sprawdzając czy ktoś nie potrzebuje pomocy oraz oferując skorzystanie z noclegowni bądź ogrzewalni.

 

  • wolontariusz wyciąga z radiowozu kocioł z ciepłą zupą
  • przed radiowozem grupa osób wynosi kocioł z gorącą zupą
  • policjantka w radiowozie wybiera odzież dla osoby bezdomnej
  • policjantka w radiowozie przekazuje osobie bezdomnej sweter
  • osoby bezdomne przy radiowozie trzymające ciepłą odzież otrzymaną od policjantów
  • grupa mężczyzn stojąca przy radiowozie
Powrót na górę strony