Aktualności

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie w radiu GO + MOTO RADIO

Data publikacji 05.01.2022

Policjanci WRD KWP w Krakowie, po raz kolejny wzięli udział w programie radiowym. Tym razem omawiano zmiany w taryfikatorze mandatów oraz podsumowano stan bezpieczeństwa na małopolskich drogach w ubiegłym roku.

W środowe przedpołudnie, funkcjonariusze omawiali zmiany w taryfikatorze grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, za niektóre wykroczenia w ruchu drogowym, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Przykładowo, przedstawiono wybrane wykroczenia z najwyższymi stawkami grzywien np. za przekraczanie prędkości, nieprzestrzeganie przepisów przez kierujących wobec pieszych, wykroczeń do których dochodzi na przejazdach kolejowych. Ponadto, podsumowano stan bezpieczeństwa na małopolskich drogach w roku 2021. Jak pokazują statystyki, był to kolejny bezpieczny rok na drogach naszego województwa. W okresie 12 miesięcy 2021 roku doszło do 2236 wypadków,  w którym zginęły 144 osoby, a 2586 zostało rannych. W stosunku do roku 2020 liczba wypadków uległa zmniejszeniu o 27, liczba ofiar śmiertelnych spadła o 13, natomiast o 25 wzrosła liczba osób rannych. Podczas audycji radiowej policjanci przestrzegali kierujących przed skutkami niebezpiecznych zachowań na drodze. Policjanci zwrócili uwagę słuchaczy na niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze co w głównej mierze przyczynia się do powstawania groźnych wypadków. Szczegółowo, ku przestrodze, omawiane były pozostałe przyczyny zdarzeń drogowych, tj. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,  korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy, czy też prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych w Małopolsce zginęło 53 pieszych co stanowi prawie 37 % wszystkich ofiar śmiertelnych na małopolskich drogach. Zima jest tą właśnie niebezpieczną porą roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego też, policjanci apelowali o bezpieczne zachowania na drodze. Przypomnieli o obowiązku posiadania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Zachęcali także do posiadania odblasku poruszających się  w terenie zabudowanym.

Na koniec godzinnej audycji, policjanci oraz redaktorzy prowadzący życzyli wszystkim słuchaczom bezpiecznego podróżowania.

Powrót na górę strony