Aktualności

Inauguracja sezonu zimowego przy Lodowisku NCK w Krakowie

Data publikacji 19.01.2022

15 stycznia 2022 roku Wydział Prewencji KWP w Krakowie, zorganizował akcję profilaktyczną pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2022” przed mobilnym lodowiskiem Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

Akcja ta miała na celu propagowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży w okresie zimowym. Pierwszy dzień ferii był idealnym terminem na zwrócenie uwagi w kwestii dotyczącej zimowego wypoczynku mieszkańców Krakowa i Małopolski.

Podczas tych działań policjanci prowadzili aktywną kampanię profilaktyczno-edukacyjną w zakresie: bezpieczeństwa na stoku, lodowisku, zamarzniętych zbiornikach wodnych, podczas spędzania czasu wolnego w domu lub na zorganizowanym wypoczynku zimowym, w podróży, bezpieczeństwa poruszania się po drogach i szlakach górskich, zapewnienia bezpieczeństwa pozostawionemu mieniu, a także podczas gier i zabaw rekreacyjnych w terenie.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano różnego rodzaju konkursy, rebusy, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii. Uczestnicy ochoczo rozwiązywali zimową krzyżówkę, a podanie hasła gwarantowało otrzymanie nagrody i logowanego upominku. Nowością w naszych działaniach był przygotowany „Poradnik zimowy”, z którego dorośli jak i dzieci losowali poradę jak bezpiecznie spędzić czas podczas zimowej aktywności. Profilaktyczne sentencje były odczytywane na głos, by lepiej je zapamiętać i zastosować. Młodzież zachęcano również do udziału w konkursie  plastyczno-filmowym, pn. „Śnieżny Dekalog”, który wystartował w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, a propaguje europejski numer alarmowy 112 oraz racjonalne  i bezpieczne korzystanie ze stoku zgodnie z międzynarodowym dekalogiem narciarza.
Dużym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych dzieci, które marzą by zostać policjantem cieszył się policyjny radiowóz. Dla dzieci przygotowano logowane balony, słodycze, ulotki edukacyjne, odblaski, malowanki, naklejki.

W trakcie imprezy obecni byli policjanci koordynujący Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzie komunikacji Policji ze społeczeństwem. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać zagrożenia powszechnie uznawane za uciążliwe takie jak: akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją, znęcanie się nad zwierzętami, osoba bezdomna wymagająca pomocy. Ponadto przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać.

W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagali uczniowie z XVI liceum Ogólnokształcącego w Krakowie o profilu mundurowym, a także dwie maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek i Polisia.

  • Dwóch chłopców z materiałami profilaktycznymi
  • Dwóch chłopców z nagrodami za udział w konkursie
  • Dzieci przy stanowisku profilaktycznym wraz z policjantką
  • Mama z córeczką przy maskotkach policyjnych
  • Policjant prezentuje chłopcu radiowóz policyjny
  • Policjant przy stanowisku
  • Policjantka przekazuje materiały profilaktyczne ojcu z córką
  • Trzech uczestników prezentuje rozwiązane krzyżówki
Powrót na górę strony