Aktualności

Oświęcim. Turystka z Holandii z zarzutem propagowania nazizmu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Data publikacji 24.01.2022

Oświęcimscy policjanci z rąk strażników muzealnych Państwowego Muzeum Auschwitz -Birkenau przejęli 29-letnią obywatelkę Holandii, która wykonywała gesty pozdrowienia hitlerowskiego na tle bramy z napisem "Arbeit Macht Frei".

Wczoraj  tuż przed godziną 13 policjanci zostali powiadomieni przez Straż Muzealną byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau o ujęciu zagranicznej turystki w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa propagowania nazizmu.
Funkcjonariusze natychmiast udali się do muzeum gdzie przejęli 29 – letnią obywatelkę Holandii. Kobieta oraz jej 30 – letni mąż trafili do oświęcimskiej komendy Policji. O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci Wydziału Kryminalnego ustalili, że kobieta na tle bramy z napisem „Arbeit Macht Frei” pozowała do zdjęcia wykonując gesty pozdrowienia hitlerowskiego. Zdjęcia wykonywał jej 30 – letni mąż. Został on przesłuchany jako świadek.
Późnym popołudniem na podstawie zebranych dowodów podejrzanej został przedstawiony zarzut propagowania nazizmu. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu.
Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Powrót na górę strony