Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Data publikacji 27.01.2022

30 stycznia br. małopolscy policjanci jak co roku zaangażują się w zapewnienie porządku publicznego podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokój podczas Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci i osób starszych oraz o obostrzeniach sanitarnych w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP w Małopolsce czuwać będą policjanci. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci.


Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka- naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze, rzeczywiście jest wolontariuszem tego Finału. Na identyfikatorze znajduje się: imię, nazwisko, zdjęcie wolontariusza (zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza), numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji, kod QR. Wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu.


Porady dla wolontariuszy:


Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych; na głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.


Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.  Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a dzieci czy nastoletni wolontariusze jeżeli to możliwe - opiekę osób dorosłych.  Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich. 
Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.


Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!


Na numer alarmowy 112  można zgłaszać  informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Zdjęcia - żródło: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/jak-wyglada-wolontariusz

Powrót na górę strony