Aktualności

20 tysięcy złotych straciła seniorka z Limanowej oszukana metodą "na policjanta"

Data publikacji 01.02.2022

Ponad 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka Limanowej, która została oszukana metodą „na policjanta”. Kobieta przekazała pieniądze oszustom wierząc, że pomaga koleżance, która spowodowała wypadek drogowy. Policja szuka sprawców i ostrzega przed tego typu wyłudzeniami.

Wczoraj, 31 stycznia 2022 roku około godz. 13:00 81-latka z Limanowej odebrała telefon do kobiety, która zapłakana prosiła o pomoc. Seniorka myślała, że to jej koleżanka, która po chwili rozmowy przekazała słuchawkę mężczyźnie podającemu się za policjanta. Rzekomy funkcjonariusz poinformował rozmówczynię, że jej koleżanka spowodowała poważy wypadek Oświadczył, że aby znajoma uniknęła więzienia, 81-latka  musi wpłacić 100 tysięcy złotych. Przerażona kobieta oświadczyła, że nie posiada takiej sumy. Miała za to 22 tysiące złotych, które przekazała fałszywemu policjantowi, gdy ten  zjawił się pod jej drzwiami. Dopiero po pewnym czasie 81-latka  zorientowała się, że została oszukana. Sprawa została zgłoszona policjantom, którzy prowadzą dochodzenie i poszukują sprawcy.

Funkcjonariusze, po raz kolejny apelując do seniorów o czujność i rozwagę. Policja nie przyjmuje pieniędzy na tzw. kaucję.   Po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd o możliwości złożenia poręczenia majątkowego, wyznaczoną kwotę wpłaca się  na konto właściwego sądu (rejonowego lub okręgowego zależnie od sprawy).  Nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają oszuści. Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, bez względu na okoliczności. W każdym takim przypadku konsultujmy się z członkami rodziny i weryfikujmy informacje przekazywane nam przez telefon. W przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy, należy bezzwłocznie poinformować Policję pod numerem alarmowym 112.

Powrót na górę strony