Aktualności

Sprzedajesz w sieci? Uważaj na oszustów!

Data publikacji 08.02.2022

Nowotarscy policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych np. OLX.pl, czy Vinted. Oszuści wysyłają sprzedawcom w celu otrzymania płatności za wystawiony do sprzedaży towar linki do fałszywych stron bankowości elektronicznej. Logując się na tych fałszywych stronach tracimy dostęp do konta. Tylko wczoraj do nowotarskiej komendy zgłosiły się dwie kobiety, które zostały oszukane sprzedając w Internecie.

Jedna z nich wystawiła do sprzedaży perfumy na popularnym serwisie ogłoszeniowym OLX.pl. Po kilku minutach otrzymała wiadomość poprzez aplikację WhatsApp od osoby zainteresowanej kupnem. Jednak, „aby otrzymać pieniądze” musiała wejść w przesłany w wiadomości link i postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami. Kobieta weszła w przesłany w wiadomości link, wybrała ze wskazanej listy swój bank i na „stronie banku” wpisała login i hasło. Po chwili otrzymała SMS  z banku, że aktywuje na telefonie aplikację mobilną banku z dostępem do konta. Wpisała nadesłany przez bank kod na stronie  bankowości elektronicznej. Była to jednak  fałszywa strona banku służąca oszustom do przechwytywania danych - to pozwoliło przestępcom na równoległe zalogowanie do się aplikacji i wejście na konto kobiety.   W kolejnych  kroku przestępcy (podszywając się tym razem pod automatyczną infolinię banku)  nakłonili  kobietę  by wpisując kody nadsyłane z banku zatwierdziła usunięcie internetowej aplikacji ze swojego telefonu. Następnie kobieta przeświadczona, że chodzi o wpłatę na jej konto pieniędzy za sprzedane perfumy (o czym świadczyły smsy wysyłane przez przestępców podszywających się pod bank) wpisała kolejny bankowy kod autoryzacyjny.  Zatwierdziła tym samym przelew dokonywany z jej konta przez przestępców i  straciła 3 tysiące złotych, które trafiły na konto oszustów.

Druga kobieta wystawiła do sprzedaży sweter na serwisie ogłoszeniowym Vinted. Po chwili otrzymała wiadomość mailową na adres powiązany z serwisem z informacją, aby odebrać wpłatę za towar musi wejść w przesłany link i postępować zgodnie z instrukcją. W dalszej kolejności musiała kliknąć „zaakceptować zamówienie”, „odebrać środki” i dalej wybrać swój bank i uzupełnić dane, aby przejść dodatkową weryfikację. Kobieta weszła w przesłany w wiadomości link, wybrała ze wskazanej listy swój bank i wpisała login i hasło, po czym pojawiła się strona do weryfikacji danych, gdzie kolejno wpisała swoje dane i dane z karty bankomatowej. Po chwili otrzymała SMS, że aktywuje aplikację mobilną swojego banku z dostępem do konta pomimo, że aplikację miała już wcześniej zainstalowaną  (tak naprawdę instalowali ją u siebie przestępcy).  Otrzymała także z banku kolejną wiadomość SMS potwierdzającą usunięcie poprzedniej aplikacji. W dalszych krokach została poinformowana, że ktoś skontaktuje się z nią i poda 4 cyfrowy kod. Po chwili zadzwonił telefon, a na ekranie wyświetliło się połączenie z jej banku i po odebraniu automat podał jej 4 cyfrowy kod do „sfinalizowania transakcji”. Będąc pewna, że chodzi o wpłatę na jej konto pieniędzy za sprzedany sweter, wpisała kod i zatwierdziła „transakcję”. Po chwili otrzymała formularz do ponownego uzupełnienia wszystkich swoich danych. Zgodnie z dalszymi wskazówkami miała czekać na wpływ pieniędzy na podane konto bankowe, wysłać sprzedany produkt i powiadomić o tym kupującego. Niestety kobieta nie zarobiła, a straciła 14 tysięcy złotych. 
Obie poszkodowane kiedy zorientowały się, że padły ofiarą oszustów natychmiast skontaktowały się ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku i karty bankomatowej a o oszustwie powiadomiły Policję. 

Pamiętaj! 
Sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. Następnym krokiem będzie zgłoszenie tego faktu w najbliższej jednostce Policji.
 

Powrót na górę strony