Aktualności

Na placu budowy przewrócił się dźwig. Dwie osoby nie żyją

Data publikacji 17.02.2022

Silny wiatr na jednym z placów budowy przewrócił 30 metrowy dźwig. Ucierpiało czterech pracowników, dwóch z nich przygniecionych elementami żurawia poniosło śmierć. Na miejscu pracują służby.

Dzisiaj ok. godz. 9.00 dyżurny krakowskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku na terenie budowy bloków mieszkalnych przy ul. Domagały. Według zgłoszenia, w wyniku porywistego  wiatru doszło do przewrócenia się 30-metrowego żurawia budowlanego. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe (Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe i Policja), które zabezpieczyły teren oraz udzieliły poszkodowanym niezbędnej pomocy. W wyniku tego zdarzenia ucierpiało czterech pracujących na budowie mężczyzn, którzy zostali zabrani przez pogotowie ratunkowe.  Niestety życia dwóch poszkodowanych (w wieku 23 i 64 lat) nie udało się uratować.  

Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z prokuratorem - prowadząc  oględziny, analizując dokumentację budowy  i przesłuchując świadków.  Na obecnym etapie śledczy nie formują wniosków  - czy na budowie zastosowano się do wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa.  Sprawę badają także przedstawiciele  Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Państwowej Inspekcji Pracy.  
Z wstępnych ustaleń wynika, że żuraw nie był użytkowany podczas tego zdarzenia  i żadna z osób nie znajdowała się w kabinie, ani na konstrukcji urządzenia dźwigu. Podczas podmuchu wiatru ramię dźwigu oderwało się, a  podstawa uderzyła o dach i ścianę budowanego bloku. Dwóch robotników zostało przygniecionych przez elementy żurawia, z których jeden wykonywał prace na dachu budynku, natomiast drugi pracował w pobliżu dźwigu – obaj mężczyźni później zmarli pomimo walki ratowników i lekarzy o ich życie.  
 

  • element przewróconego dźwigu oparty o powstający blok
  • fragment terenu budowy na którym widać przewrócony dźwig
  • policjanci zabezpieczający teren budowy
  • przewrócona konstrukcja dźwigu na terenie budowy
  • złamany i przewrócony dźwig na budowie
Powrót na górę strony