Aktualności

Oświęcim. Seniorka uwierzyła fałszywej córce i straciła pieniądze

Data publikacji 17.02.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek” - wyłudzili 15 tysięcy złotych od mieszkanki Oświęcimia.

Wczoraj (16.02.2022) tuż po godzinie 13:00,  do 86 – letniej seniorki z Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oszustka szlochając powiedziała „Mamuś, miałam wypadek. Jestem na Policji. Grozi mi więzienie. To była moja wina”. Następnie fałszywa córka przekazała seniorce, że musi wpłacić „poręczenie majątkowe w kwocie 80 tysięcy złotych” aby wyjść na wolność. Poleciła, aby seniorka pieniądze przekazała „obrońcy”, który przyjdzie do jej mieszkania. 
Seniorka posiadała 15 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami fałszywej córki  zapakowała. Po kilkudziesięciu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna któremu przekazała gotówkę. 86-latka dopiero po telefonie, tym razem już do prawdziwej, córki zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. 
Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenie. Tymczasem apelują  do seniorów, aby w kontaktach z osobami obcymi zachowali wyjątkową czujność i ostrożność.
Ofiarami tego typu przestępstw padają zazwyczaj osoby starsze dysponujące telefonami stacjonarnymi, których numery telefonów, a niejednokrotnie także i adresy znajdują się w starych książkach telefonicznych.
Nie wolno ulegać presji jaką próbują wywrzeć oszuści na osobie która dowiaduje się, że ktoś z rodziny ma poważne kłopoty.
Należy pamiętać, że bez względu na okoliczności nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy obcym osobom, a jeśli podczas rozmowy padnie takie żądanie to trzeba mieć pewność, że dzwoni oszust.
A przede wszystkim należy pamiętać, że Policja nie przyjmuje pieniędzy na tzw. kaucję (poręczenie majątkowe wpłacane  jest zawsze  na konto sądu). 
W każdym takim przypadku należy skontaktować się z członkami rodziny. W przypadku potwierdzenia próby oszustwa należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie.
Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.


 

Powrót na górę strony