Aktualności

Policjanci ze Świątnik Górnych edukują seniorów i uczniów szkoły podstawowej jak bronić się przed oszustami

Data publikacji 03.03.2022

O bezpieczeństwie z Uniwersytetu III Wieku w Mogilanach oraz uczniami Szkoły Podstawowej we Włosani rozmawiali policjanci ze Świątnik Górnych. Podczas prelekcji mundurowi uświadamiali uczestników o czyhających zagrożeniach w sieci i o oszustach działających za pośrednictwem łączności telefonicznej.

Policjanci z powiatu krakowskiego dbają o bezpieczeństwo zarówno tych najmłodszych, jak i starszych osób. Cyklicznie spotykają się z mieszkańcami, aby porozmawiać o aktualnie czyhających zagrożeniach. Głównym celem tych spotykań jest przede wszystkim uwrażliwienie odbiorców na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie ich świadomości w tym zakresie oraz przekazanie informacji, jak wówczas należy postępować.

Tym razem o bezpieczeństwo swoich mieszkańców zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Światnikach Górnych. 23 lutego br. dzielnicowy z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych przeprowadził prelekcje dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku w Mogilanach. Podczas spotkania policjant omówił metody działania oszustów działających za pośrednictwem sieci Internet oraz łączności telefonicznej. Dzielnicowy wyjaśnił na czym polega przestępstwo tzw. SPOOFING-u, czyli ataków na systemy teleinformatyczne, gdzie oszuści, podszywając się pod inny element systemu informatycznego. Seniorzy dowiedzieli się również jak nie dać się oszukać przestępcom działającym metodą „na wnuczka”, na policjanta” itp. oraz jak uniknąć coraz częściej pojawiających się zagrożeń związanych z utratą danych osobowych. Poinformowano ich jak reagować w sytuacjach zagrożenia i na co zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą tego typu przestępstw. Podczas spotkania mundurowy okazał uczestnikom materiały profilaktyczne m.in. walizkę edukacyjną, zawierającą atrapy narkotyków i substancji psychoaktywnych, aby uświadomić ich również w tej sferze przestępczości. Na koniec każdy z obecnych otrzymał od dzielnicowego materiały dydaktyczne informujące o bezpieczeństwie seniorów.

Kolejną prelekcję policjanci ze Świątnik Górnych przeprowadzili w Szkole Podstawowej we Włosani. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniów o istniejących zagrożeniach w internecie. Podczas rozmów z najmłodszymi policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz w jaki sposób bronić się przed czyhającymi w sieci zagrożeniami. W spotkaniu udział wzięło 20 uczniów klas 6 i 7.

Uczestnicy obu spotkań z bardzo dużym zainteresowaniem wysłuchali porad funkcjonariuszy.
 

Powrót na górę strony