Aktualności

Trzylatek pod opieką nietrzeźwego ojca

Data publikacji 12.04.2022

Oświęcimscy policjanci prowadzą  postępowanie wobec 27– letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu miał pod opieką swojego trzyletniego syna.

W niedzielę (10.04.br.) tuż po godzinie 18, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące mieszkańca jednego z bloków na terenie osiedla Zasole w Oświęcimiu, który będąc pod wpływem alkoholu miał mieć pod opieką kilkuletnie dziecko. 

Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu mundurowi zastali nietrzeźwego 27 – latka, pod którego opieką znajdował się jego trzyletni syn. Badanie stanu trzeźwości ojca dziecka wykazało 3,2 promila alkoholu.  Dziecko trafiło pod opiekę matki, natomiast jego ojciec został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy.

Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletniego, nad którym miał obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Materiały sprawy zostaną przekazane również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Sąd dokładnie sprawdzi sytuację rodzinną dziecka,  co może  łączyć się z ograniczeniem władzy rodzicielskiej.

Odrębny wniosek zostanie przekazany również do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, że zaniedbanie którego dopuścił się 27 – latek może świadczyć o jego uzależnieniu od alkoholu.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

W przypadku podejrzenia, że dziecko, senior lub osoba niepełnosprawna, doznaje krzywdy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Są to przede wszystkim  pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy,  kuratorzy sądowi oraz dzielnicowi. W pilnych przypadkach należy reagować natychmiast dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony