Aktualności

Podsumowanie świątecznych wyjazdów i powrotów „Wielkanoc 2022”

Data publikacji 19.04.2022

Przez cały okres Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem na drogach czuwali małopolscy policjanci, których głównym zadaniem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży. Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w okresie od 15 do 18 kwietnia 2022 roku doszło do 15 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 15 zostało rannych.

Do pierwszego poważnego w skutkach wypadku doszło w Niedzielę Wielkanocną, w Jerzmanowicach - powiat krakowski. Jak wstępnie ustalono, około godz. 18:00, 27-letni kierujący pojazdem marki Audi, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjeżdżając do rowu uderzył w betonowy przepust. On jak i jego 30 letni pasażer doznali ciężkich obrażeń ciała i zostali przewiezieni do szpitala. Badanie trzeźwości kierującego wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto  okazało się, że  posiada on dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 


Do wypadku śmiertelnego doszło w Poniedziałek Wielkanocny - 18 kwietnia około godz. 18:40 w miejscowości Niecew w powiecie nowosądeckim, na drodze powiatowej (nr 1576 K). Jak wstępnie ustalono, 90-letni kierowca samochodu marki Suzuki wyjechał z drogi podporządkowanej i zderzył się z audi, którym kierował 21-latek. Suzuki dachowało a jego kierowca zginął na miejscu.


W czasie prowadzonych podczas świąt działań policjanci wyeliminowali z ruchu 75  kierujących w „stanie nietrzeźwości” (tj. takich, u  których badanie trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu  w organizmie). Na przykład w nocy z piątku na sobotę (15/16.04.br.) tuż po północy operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od jednego z kierowców o uszkodzeniu oznakowania wysepki drogowej na ulicy Pszczyńskiej w Rajsku,  przez kierowcę samochodu marki Alfa Romeo, który odjechał z miejsca zdarzenia. Informacja o kolizji drogowej oraz poszukiwaniu jej sprawcy natychmiast dotarła do wszystkich patroli. Już po kilku minutach, alfę z uszkodzoną karoserią oraz przednim kołem zauważył jeden z patroli.  Pojazd został zatrzymany. Za jego kierownicą siedział 22 – letni mieszkaniec powiatu bielskiego. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 2,2 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że mężczyzna od dwóch lat ma zakaz kierowania pojazdami orzeczony przez Sąd Rejonowy w Żywcu. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami oraz kara grzywny.

Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Na podziękowania zasługuje kierowca, który widząc zdarzenie drogowe natychmiast powiadomił operatora numeru alarmowego 112. Dzięki zgłoszeniu policjanci niezwłocznie wszczęli poszukiwania sprawcy, które zakończyły się  szybkim jego zatrzymaniem.


Podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych doszło do 12 wypadków, w których zginęły  2 osoby, a 16 zostało rannych.                           

Powrót na górę strony