Aktualności

Oferując atrakcyjny cenowo towar oszukali ponad 150 internautów

Data publikacji 09.05.2022

169 zarzutów usłyszeli dwaj mężczyźni w wieku 19- i 22-lat, którzy od grudnia 2020 roku do marca 2021 roku dokonywali oszustw w Internecie. Do sprzedaży oferowali głównie części samochodowe, zabawki i gry. Deklarowany przez nich towar nie trafiał jednak do klientów. W ten sposób oszukali ponad 150 osób na ponad 50 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Początek sprawie dało zawiadomienie banku złożone w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu na początku kwietnia 2021 roku  o podejrzeniu oszustwa, na szkodę  jednego z klientów banków. Mężczyzna nie otrzymał oferowanego w Internecie  towaru, pomimo przelewu dokonanego za pośrednictwem banku i złożył w tym banku reklamację bowiem sprzedawca twierdził, że pieniędzy nie otrzymał.  
Prowadząc dochodzenie policjanci ustalili, że pieniądze wypłynęły na konto 19-letniego mieszkańca gminy Klucze, który najprawdopodobniej jest zwykłym oszustem.  Ustalili także, że takich oszustw popełnił znacznie więcej. Świadczyły o tym transakcje dokonywane na jego rachunku bankowym.

7 kwietnia 2021 roku policjanci Referatu do walki z  Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeszukali  mieszkanie  19-latka. Policjanci zabezpieczyli tam karty płatnicze, telefony, komputer oraz  dokumentację bankową świadczącą o zaangażowaniu mężczyzny w nielegalny proceder. 

Prowadzący sprawę śledczy ustalili również, że 19-latek miał  wspólnika. Był nim 22-letni mieszkaniec Torunia, który posługiwał się wieloma fikcyjnymi kontami utworzonymi na portalu społecznościowym. Odpowiadał on na ogłoszenia osób poszukujących produkty w Internecie.  Ofiary wpłacały zapłatę za oferowany przez 22-latka  towar  (części samochodowe, zabawki i gry) na rachunki bankowe założone przez 19-latka a udostępnione wspólnikowi. Wyłudzone pieniądze były wypłacane w bankomatach bądź transferowane przez wirtualne portfele w kasynie internetowym, jak również przelewane na inne konta bankowe, które  udostępniali już bliscy torunianina. Olkuscy policjanci nie musieli zatrzymywać 22-latka. Przybywał on bowiem już  od pewnego czasu  w zakładzie karnym odbywając karę 5 lat pozbawienia wolności za oszustwa, których się wcześniej dopuścił. 

Skrupulatnie gromadzony i analizowany przez olkuskich policjantów, materiał dowodowy (w tym współpraca z innymi jednostkami i  przesłuchania ponad 150 pokrzywdzonych z całego kraju)  pozwolił śledczym na przedstawienie dwóm podejrzanym zarzutów dotyczących łącznie 169 oszustw dokonywanych za pośrednictwem Internetu na szkodę 150  osób, które straciły w sumie ponad 50 000 zł.
Dziś Prokuratura Rejonowa w Olkuszu skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.  Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności przy czym w przypadku  22-latka  kara może być zwiększona o połowę  z uwagi na recydywę. 

Powrót na górę strony