Aktualności

Kłusownik odpowie za nielegalny połów ryb metodą na tzw. „szarpak”

Data publikacji 20.05.2022

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Łososinie Dolnej przy współpracy ze Społeczną Strażą Rybacką, nad rzeką w Witowicach Dolnych, w powiecie nowosądeckim zatrzymali kłusownika. Mężczyzna łowił ryby zabronioną metodą na tzw. „szarpak”, która powoduje ich okaleczenia. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia.

18 maja br. około godziny 13, łososińscy policjanci otrzymali informację od strażników Społecznej Straży Rybackiej, że w miejscowości Witowice Dolne w rejonie rzeki Łososina pojawił się kłusownik. Z ich relacji wynikało, że mężczyzna wybrał zabronioną przepisami metodę połowu, na tzw. „szarpak”. Polega ona na przyczepianiu do wędki ostrej, dociążonej kotwicy, która w momencie ataku na nadpływającą rybę, wbija się w nią w wielu miejscach, powodując jej okaleczenie. Kłusownik w ten sposób pozyskał dwie ryby, ale wiele innych mogło zostać poranionych.

W związku z tym, policjanci rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Wkrótce na drodze prowadzącej wzdłuż rzeki zatrzymali do kontroli nadjeżdżający z naprzeciwka samochód osobowy. Jego kierowcą był 56-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. Mundurowi postanowili sprawdzić wnętrze pojazdu, gdzie jak się okazało znajdowały się dwie okaleczone ryby o łącznej wadze blisko 9 kilogramów oraz wędka z dociążoną kotwicą, które następnie zostały zabezpieczone.

Teraz 56-latek odpowie za naruszenie Ustawy o rybactwie śródlądowym, która zakazuje połowu ryb narzędziami kaleczącymi. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Powrót na górę strony