Aktualności

Gorliccy policjanci po pościgu zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Data publikacji 25.05.2022

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zatrzymali po pościgu ulicami miasta pojazd marki Audi, którym uciekał nietrzeźwy 22-latek.

25 maja br. około godziny 7  policjanci, patrolując gorlickie ulice, zauważyli srebrne Audi, które poruszało się niezgodnie z przepisami i podjęli próbę zatrzymania kierującego. Jednak kierowca nie zatrzymał się do kontroli na ul. Bieckiej pomimo dawanych mu sygnałów do zatrzymania. 
Policjanci podjęli pościg za uciekającym  ulicami Gorlic pojazdem. Po przejechaniu kilku ulic, na ul. Chopina funkcjonariuszom udało się  wyprzedzić audi i zablokować mudrogę. Kierujący jednak pomimo tego nie zamierzał się zatrzymać i uderzył w policyjny radiowóz, a także w stojący na skrzyżowaniu drugi inny pojazd. Po unieruchomieniu samochodu mężczyzna  podjął jeszcze próbę pieszej ucieczki, jednak został bardzo szybko zatrzymany i obezwładniony. Jak się później okazało kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli był 22-letni gorliczanin, który był nietrzeźwy miał  0,6  promila alkoholu w organizmie, a ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który już raz wcześniej został przez niego złamany. Od sprawcy zdarzenia została także pobrana krew do badania, w celu ustalenia, czy nie znajdował się również pod wpływem środków odurzających.  Mężczyzna został doprowadzony do KPP Gorlice w celu celem przeprowadzenia czynności w związku z wcześniejszym złamaniem zakazu prowadzenia pojazdów. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, sprawcy może grozić, za każde z tych przestępstw, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto odpowie za spowodowanie kolizji w ruchu drogowym.
Kierowco włącz myślenie!
Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu to niejednokrotnie najłagodniejsza kara dla sprawców, którzy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci stale przypominają, że spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętność prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. Dlatego nigdy nie wolno siadać za kierownicą po alkoholu ani pozwalać innym na kierowanie pojazdem w takim stanie, bo to prosta droga do tragedii i wyrzutów sumienia.
Nie pozwól na jazdę po pijanemu! 
Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu czy na motocykl i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.
Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierującego na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.
 

Powrót na górę strony