Aktualności

„Święto Rodziny Krakowskiej” z udziałem małopolskich policjantów

Data publikacji 30.05.2022

29 maja br. małopolscy policjanci z wydziałów prewencji, ruchu drogowego, doboru Komendy Wojewódzkiej Policji, policjanci z wydziałów prewencji, ruchu drogowego, sztabu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie uczestniczyli w X edycji Święta Rodziny Krakowskiej. Impreza ta została zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa na terenie Parku Jordana, Błoń Krakowskich i TS Wisła.

Tematem przewodnim Święta była szeroko rozumiana aktywność rodzin, pod hasłem: „Rodzina to drużyna”. Wydarzenie to zostało podzielone na obszary tematyczne, a małopolska Policja zaprezentowała się w strefie, pn. „Rodzina to drużyna w bezpieczeństwie”. W miasteczku edukacyjno-profilaktycznym policjanci prowadzili aktywną profilaktykę, dotycząca bezpieczeństwa z zakresu, m.in. prewencji kryminalnej i ruchu drogowego. 

Działania te realizowane były poprzez różnego rodzaju gry i konkursy, rebusy, quizy, za które uczestnicy otrzymywali: odblaski, smycze, breloczki, balony, długopisy, naklejki, krzyżówki, malowanki oraz materiały profilaktyczne. Była również możliwość wykonania odcisków linii papilarnych. Z myślą o dzieciach z Ukrainy, które także odwiedzały stoisko, policjanci przygotowali malowanki i ulotki w ich rodzimym języku. Ponadto w ramach akcji „Pluszowy Miś dla dziecka z Ukrainy” dzieci otrzymały pluszowych „bohaterów”, których zadaniem jest wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa i pobudzanie pozytywnych emocji.

Na stoisku zaprezentowano specjalistyczny sprzęt ochronny będący na wyposażeniu policjanta, a także pojazdy służbowe. Duże emocje wśród  najmłodszych wzbudzał patrol z psem służbowym.

W trakcie imprezy na stoisku profilaktycznym promowano także narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to, w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Informowano także o  tzw. „zielonej strefie” w małopolskiej Policji oraz o możliwościach zgłoszenia aktów znęcania się nad zwierzętami, uczestnicy otrzymali ulotki, pn. ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ.

Funkcjonariusze ruchu drogowego udzielali porad z zakresu bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Przekazywali specjalnie przygotowane ulotki dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Ponadto omawiane były zasady bezpieczeństwa pieszych na drogach. Wskazywane były najczęstsze błędy popełniane zarówno przez pieszych jak i kierujących. Dużym zainteresowaniem cieszył się motocykl policyjny oraz patrol rowerowy policjantów ruchu drogowego z krakowskiej komendy miejskiej. Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na scenie omówiła zasady bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza podczas zbliżających się wakacji. Przestrzegała przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze oraz zachęcała do zapoznania się z przepisami w zakresie poruszania się jednośladami.
W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele Fundacji „Prodriver”, którzy w ramach kampanii społecznej „Krakowskie drogi bez promili IV edycja” w miasteczku bezpieczeństwa ruchu drogowego zaprezentowali: symulator wypadków drogowych z pokazem crash-testu, laboratorium badań psychotechnicznych, wystawę motoryzacyjną, alkogogle, narkogogle, senogogle, symulator zderzeń, symulator dachowania, urządzenie symulujące wybuch poduszki powietrznej. Duża atrakcją była możliwość skorzystania z symulatora dachowania obsługiwanego przez instruktora nauki jazdy z Moto – Part Kraków. Chętni mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć tego, co czuje osoba siedząca  w pojeździe podczas dachowania, oraz sprawdzić dlaczego tak ważne są prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa w trakcie wypadku oraz zobaczyć co dzieje się wtedy z przedmiotami luźno przewożonymi w samochodzie.

Osobom, które wykazywały zainteresowanie służbą w Policji, wręczano materiały doborowe do Policji. Wystawiono również materiały turystyczne o Krakowie oraz Małopolsce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. 

W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagali uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie z klasy policyjno-wojskowej oraz tradycyjnie dwie maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektora Wawelka i Polisię, z którymi uczestnicy wykonywali sobie pamiątkowe zdjęcia. 
 

 • chłopiec siedzi na motorze policyjnym w czapce policyjnej
 • chłopiec w radiowozie policyjnym wraz z policjantem
 • dzieci przymierzają mundury policyjne wraz z policjantem
 • dzieci wraz z policjantkami przy stanowisku profilaktycznym
 • Patrol rowerowy policjantów ruchu drogowego
 • patrol rowerowy
 • policjant wraz z dzieckiem w mundurze policyjnym
 • policjant z psem słuzbowym przy radiowozie
 • policjantka objaśnia przepisy
 • Policjantka pokazuje dziecku maskotkę
 • Policjantka przytrzymuje dziecko siedzące na motocyklu policyjnym
 • Policjantka ruchu drogowego na scenie trzyma w ręku ulotkę i mikrofon omawiając zasady ruchu drogowego
 • policjantka wraz z chłopcem i wykonanymi odciskami linii papilarnych
 • policjantka wraz z dziewczynką stoją na placu gdzie odbywała się impreza trzymając w ręku ulotki. Dziewczynka dodatkowo trzyma hulajnogę.
 • policjantka wykonuje odciski linii papilarnych
 • Policyjne stoisko i radiowozy
 • Policyjne stoisko
 • uczniowie XVI LO w mundurach przy stanowisku profilaktycznym
 • ulotka w języku ukraińskim zawierająca przepisy ruchu drogowego
Powrót na górę strony