Aktualności

Uskrzydlony Dzień Dziecka w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Data publikacji 01.06.2022

Blisko 50 dzieci z 8 placówek opiekuńczo-wychowawczych gościło dzisiaj w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz małopolskich służb mundurowych przybyli najmłodsi, jak i ci nieco starsi, by radośnie i… odlotowo obchodzić swoje święto.

- Dzień Dziecka to taki wyjątkowy czas, w którym dorośli starają się w szczególności uszczęśliwić najmłodsze pokolenie. Chcieliśmy zapewnić różnego rodzaju atrakcje dzieciom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie. Mówiąc wprost: chcieliśmy dodać nieco wiatru w ich skrzydła. Właśnie dzisiaj, dzięki szerokiemu zaangażowaniu małopolskich służb mundurowych, a także przychylności ze strony Muzeum, powstała tutaj kraina doświadczeń, zabawy i nauki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolskie służby mundurowe zapewniły uczestnikom szereg atrakcji. Wśród nich znalazły się, chociażby Laboratorium Kryminalistyczne, pokaz wyposażenia policyjnego, prezentacja tresury psów służbowych – przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. 
Była też pneumatyczna ścianka wspinaczkowa oraz specjalistyczny samochód z drabiną mechaniczną o wysięgu 37 m i ciężki pojazd ratownictwa medycznego – zaprezentowane przez Komendę Miejską PSP w Krakowie. 
Bliżej poznać można było też robota pirotechnicznego oraz wyposażenie, którym na co dzień posługują się funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Służby Granicznej. 
Maltańska Służba Medyczna w Krakowie zaprezentowała dzieciom wyposażenie karetki pogotowia, a pracownicy krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego uczyli, jak udzielać pierwszej pomocy. 
 Swój radiowóz zaprezentowała krakowska Straż Miejska, a Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie – specjalistyczny samochód oraz jego wyposażenie.
Z kolei Główny Urząd Statystyczny w Krakowie poprzez rebusy, konkursy z nagrodami, a także wspólne słuchanie bajek o cyferkach – pokazywał najmłodszym, jak wspaniałą przygodą może być posługiwanie się liczbami. 

 - Każde dziecko marzy o tym, by zostać strażakiem, policjantem czy lekarzem. W swoich zabawach wciela się w te postacie, wyobrażając sobie, z jakimi zadaniami przychodzi mu się mierzyć. Dzisiaj ucieleśniliśmy te marzenia, dając możliwość poznania tych wyjątkowych zawodów i doświadczenia, z czym wiąże się noszenie munduru i służenie innym ludziom. Dodatkowo dzieci zwiedziły teren Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, poznając jego historię. To był naprawdę „odlotowy” Dzień Dziecka. Dziękuję małopolskim służbom i instytucjom, które po raz kolejny przygotowały tak ciekawą i rozwijającą propozycję. Małopolska może być dumna z formacji oraz urzędów, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz realizują szereg innych odpowiedzialnych zadań – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali upominki wśród nich m.in.: plecaki, piłki, czapeczki, okulary 3D i oczywiście słodycze. Czekał na nich także poczęstunek. Dzięki uprzejmości firmy Płatek, która zajmuje się przetwórstwem mięsnym – nasi goście mogli rozsmakować się w specjałach przygotowanych na grillu. 
 

 • rozdawane przez policjantów papierowe okulary 3d
 • dwóch uczniów ze szkoły policyjnej
 • policjantka z dzieckiem w radiowozie
 • policyjny tur
 • kontrterrorysta pokazuje kombinezon balistyczny
 • radiowóz policyjny i grupa ludzi
 • pies policyjny
 • wojewoda podaje chłopcu okulary 3d
 • chłopiec na dmuchanej ściance spinaczkowej
 • wawelek i dzieci pozujące do zdjęcia
 • policjantka rozmawia z dziećmi
 • wspólne zdjęcie dzieci z wawelkiem i policjantakami
 • drugie wspólne zdjęcie dzieci z wawelkiem i policjantkami
 • chłopczyk przybija piątkę wawelkowi
 • dzieci głaszczą policyjnego psa
Powrót na górę strony