Aktualności

Dzieci kradły w sklepach

Data publikacji 07.06.2022

W ostatnim czasie olkuska policja odnotowała kilka kradzieży sklepowych popełnionych przez osoby nieletnie. Teraz odpowiedzą za swe czyny przed sądem rodzinnym i nieletnich.

1 czerwca br. policjanci Wydziału Prewencji zostali wezwani do kradzieży sklepowej w jednej z olkuskich drogerii. Jak się okazało, podczas płacenia za zakupy, przy kasie samoobsługowej 16-latka nie zapłaciła za kredkę do oczu. Następnie  przeszła przez linię kas, kierując się w stronę wyjścia.  Dziewczyna była obserwowana przez pracownika ochrony sklepu, który natychmiast zareagował na to zdarzenie i ujął 16-latkę. Pracownik o sytuacji powiadomił policjantów. Z uwagi na wiek, sprawa 16-latki została skierowana do Sądu Rejonowego w Olkuszu III Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Tego samego dnia, policjanci interweniowali wobec dwóch chłopców w wieku 15 i 13 lat. 13-latek zabrał z półki sklepowej alkohol o pojemności 100 ml i włożył go do plecaka kolegi. Nastolatkowie próbowali przejść za linię kasy nie płacąc za towar.
Z kolei 31 maja br. 10-letnia dziewczynka weszła do  jednej z olkuskich drogerii i  próbowała ukraść kosmetyki. 10-latka została ujęta przez pracownika ochrony sklepu, który obserwował jej zachowanie.
We wszystkich trzech przypadkach towar trafił ponownie na sklepowe półki. Pomimo tego nieletni odpowiedzą za swoje zachowania. Przypominamy, że niepełnoletność sprawcy nie oznacza jego bezkarności. Osoby nieletnie za każdym razem odpowiadają za popełnione czyny karalne przed sądem rodzinnym i nieletnich. W przypadkach demoralizacji sąd zwraca też uwagę na rolę odpowiedniego nadzoru i odpowiedzialność w tym względzie rodziców czy opiekunów.

 

Powrót na górę strony