Aktualności

Oświęcim. „Zagrożenia w sieci – profilaktyka i reagowanie”

Data publikacji 17.06.2022

Powiatowy konkurs na najlepszy plakat profilaktyczny „Bezpieczne dzieci w Internecie”, rozstrzygnięty. Nagrody trafiły w ręce uczniów.

W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom powiatowego konkursu na najlepszy plakat profilaktyczny pod tytułem „Bezpieczne dzieci w Internecie”,  ogłoszony w ramach projektu „Zagrożenia w sieci – profilaktyka i reagowanie”. Najwyżej ocenione prace przedstawiające zasady bezpieczeństwa Internecie wykonali: Maksymilian Sękowski  uczeń 3 klasy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Harmężach, Klaudia Sporysz uczennica klasy 4a Szkoły Podstawowej numer 9 w Oświęcimiu oraz Klaudia Papież uczennica klasy 4  Szkoły Podstawowej numer 1 w Kętach. Konkurs odbył się pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. 


We wtorek (7.06.br.) asp. szt. Tomasz Gródek pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Prewencji, st. asp. Krzysztof Teper pełniący obowiązki zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji oraz policjantka koordynująca konkurs sierż. Marlena Stawowy z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii,  w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu powitali trójkę laureatów konkursu etapu powiatowego oraz ich szkolnych opiekunów.  


Podczas spotkania naczelnik przypomniał, że celem konkursu było uświadomienie młodym użytkownikom Internetu o zagrożeniach czyhających w sieci oraz nabycie przez nich wiedzy dotyczącej zgodnego z prawem korzystania z Internetu.
Naczelnik omówił zasady konkursu podkreślając, że wzięło w nim udział ponad 500 uczniów z klas III i IV z 22 szkół podstawowych z powiatu oświęcimskiego.

W etapie pierwszym w każdej szkole zostały wyróżnione trzy najlepsze prace. Ich autorzy otrzymali nagrody przekazane przez Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu uzyskane z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach projektu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”. Następnie najwyżej oceniona praca laureata z każdej szkoły wzięła udział w drugim etapie konkursu. Spośród 22 nadesłanych prac najwyżej oceniona została praca Maksymiliana Sękowskiego ucznia 3 klasy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Harmężach. Drugie miejsce zajęła praca Klaudii Sporysz uczennicy klasy 4a Szkoły Podstawowej numer 9 w Oświęcimiu, natomiast trzecie miejsce zajęła praca Klaudii Papież uczennicy klasy 4  Szkoły Podstawowej numer 1 w Kętach.  Naczelnik podkreślił również ważną rolę szkolnych koordynatorów konkursu, którzy chcąc podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci w swoich szkołach przeprowadzili etap szkolny konkursu.  


Z rąk naczelnika Wydziału Prewencji laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Otrzymali również zaproszenie do uczestnictwa w nagrodzie specjalnej, którą było zwiedzanie oświęcimskiej komendy Policji i zapoznanie się ze służbą policjantów z różnych pionów Policji.
Po części oficjalnej policjanci opowiedzieli uczniom jak wygląda służba w pionie prewencji.  Dokładnie  omówił poszczególne elementy wyposażenia służbowego oraz ubiór ochronny wykorzystywany przez policjantów podczas zabezpieczenia meczy i imprez masowych. Zaprezentowali  różne rodzaje broni palnej i sprzętu wykorzystywanego  przez Policję.  

Po tej prezentacji uczniowie sami chętnie przymierzali  elementy policyjnego ubioru robiąc pamiątkowe zdjęcia.  Następnie technik kryminalistyki opowiedział na czym polega służba w pionie kryminalnym, a także w jaki sposób zabezpiecza się różne rodzaje śladów pozostawionych przez sprawcę przestępstwa na miejscu zdarzenia. Zaprezentował jak wygląda zbieranie odcisków palców pozostawionych na różnych przedmiotach, a także pokazał w jaki sposób przy pomocy specjalnego skanera pobiera się odciski palców od osób zatrzymanych.  Pokazał również w jaki sposób robi się fotografię osobom zatrzymanym. Na parkingu policyjnym funkcjonariusze z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego zaprezentowali radiowozy oraz motocykl wykorzystywane w służbie.
Laureatom konkursu gratulujemy sukcesu, natomiast wszystkich młodych internautów zachęcamy do obejrzenia ich prac. Plakaty świetnie ukazują podstawowe zasady korzystania z Internetu, które należy stosować by być bezpiecznym w sieci. 
 

Powrót na górę strony