Aktualności

Zapłacili dwustuzłotowym banknotem prezentowym … odpowiedzą za oszustwo

Data publikacji 17.06.2022

Policjanci z Komisariatu Policji w Jabłonce zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego, którzy płacili banknotami prezentowymi o nominale 200 złotych z napisem Souvenir. Podejrzani odpowiedzą za oszustwo i grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat.

14 czerwca br. dwóch młodych mężczyzn próbowało zapłacić w jednym ze sklepów w Jabłonce za zakupione produkty banknotem prezentowym z napisem Souvenir. Czujny sprzedawca zorientował się, że nie jest to prawdziwy pieniądz i nie przyjął banknotu. O całym zdarzeniu zostali poinformowani policjanci z miejscowego komisariatu, którzy szybko ustalili wizerunek mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie oszustwa. Podczas dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że takim samym banknotem prezentowym, ci sami mężczyźni zapłacili wcześniej za zamówione jedzenie w jednej z miejscowych restauracji. 
Tego samego dnia, do  komisariatu na dozór zgłosił się 19 oraz 27-latek  z gminy Lipnica Wielka i Jabłonka. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, że to oni dopuścili się oszustwa i próby oszustwa. Ponadto posiadali przy sobie kilkadziesiąt sztuk banknotów 200 złotowych z napisem Souvenir, a w miejscu zamieszkania jeden z nich miał jeszcze ponad 150 sztuk tego typu banknotów, które jak się okazało kupili w Internecie. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i można je kupić, jednak nie są to środki płatnicze. 19 i 27-latek za oszustwo i usiłowanie oszustwa zostali zatrzymali. W środę zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 286§1 kk. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Prokurator zastosował wobec 19-latka dozór oraz poręczenie majątkowe, a wobec 27-latka dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
Uważnie sprawdzajmy banknoty, które otrzymujemy. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i przeznaczone są do celów edukacyjnych lub do zabawy, a ich sprzedaż i posiadanie nie jest zabronione. Nie są to jednak środki płatnicze, a na banknocie widnieje napis Souvenir oraz napis, że banknot nie jest środkiem płatniczym. Płacąc nimi narażamy się na odpowiedzialność karną. 

Powrót na górę strony