Aktualności

Policyjne patrole wodne nad Jeziorem Rożnowskim

Data publikacji 06.07.2022

Policjanci z Krakowa i Nowego Sącza już od ponad miesiąca pełnią służbę nad Jeziorem Rożnowskim. Mundurowi, jak co roku dbają o bezpieczeństwo osób, które wypoczywają nad tym akwenem oraz apelują o rozwagę i ostrożność.

Do służby nad Jeziorem Rożnowskim oddelegowano policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Głównym zadaniem funkcjonariuszy, którzy pełnią taką służbę jest zapewnienie porządku oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku nad wodą. Policjanci dysponują oznakowaną łodzią motorową, którą patrolują tereny wodne i interweniują na widok lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne, szczególnie w rejonie tzw. „dzikich kąpielisk”. Pomagają także w przypadkach nagłego załamania pogody, np. przy holowaniu łodzi do brzegu.
Policyjni wodniacy w służbie wykorzystują także rowery, dzięki którym mogą sprawnie kontrolować linię brzegową oraz przyległy do niej teren. Wszystko po to, by zapobiegać popełnianiu w tych miejscach przestępstw i wykroczeń.
Funkcjonariusze regularnie kontrolują także użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować zachowania stwarzające zagrożenie dla nich samych, jak i dla innych osób. Korzystający z takich sprzętów muszą się liczyć z tym, że policjanci sprawdzą ich trzeźwość. Mundurowi kontrolując jednostki pływające zwrócą również uwagę na posiadanie zdolności żeglugowych oraz ich wyposażenie ratownicze i medyczne, a także niezbędne uprawnienia sterników.
Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie najbliższych.
Przyczyną tragedii na wodzie bardzo często jest lekkomyślność, brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy nieodpowiednia opieka nad dziećmi. Niekiedy chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Gdy dodatkowo ryzykownym zachowaniom towarzyszy alkohol lub środki odurzające, o tragedię nietrudno.
Sądeccy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
·         nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice - najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia;
·         nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna - konsekwencją skoku „na główkę” w takim miejscu może być uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa;
·         nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu - trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego;
·         dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła; warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat;
·         pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok;
·         pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu czy środkach odurzających, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach. 
Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.
Numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: kom. 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).
 

Powrót na górę strony