Aktualności

Akcja profilaktyczna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w Makowie Podhalańskim

Data publikacji 11.07.2022

W niedzielne popołudnie (10 lipca br.) na stadionie MKS Halniak w Makowie Podhalańskim już po raz drugi policjanci, strażacy, goprowcy, wojsko, oraz Straż Ochrony Kolei, przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo Sucha, a także przedstawiciele sanepidu przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji skierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych.

Wspólnie organizowane akcje mają na celu propagowanie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych podczas trwania wakacji. Drugie z czterech zaplanowanych na miesiąc lipiec spotkań, które będą się odbywać na terenie powiatu suskiego miało miejsce na stadionie MKS Halniak w Makowie Podhalańskim. W spotkaniu uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W niedzielnej akcji brali udział także przedstawiciele Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Beskidzkiej. oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie Podhalańskim, 112 Batalionu lekkiej piechoty z Oświęcimia czy Straży Ochrony Kolei. Nie zabrakło także przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Sucha. 


W trakcie spotkania, na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce wszelkiego rodzaju wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń  w górach, w terenach leśnych, szlakach górskich, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dla uczestników przygotowano różnego rodzaju konkursy, dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji, w trakcie których dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przewodnik”, promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. 

Podczas imprezy promowano także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli w trakcie spotkania dowiedzieć się w jaki sposób przy jej pomocy można zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku dzieci. Zainteresowanym przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

Wszystkie obecne na spotkaniu dzieci wraz  z rodzicami miały możliwość obejrzenia pojazdów uprzywilejowanych Policji oraz Straży Pożarnej, a także pojazdu  ratowników GOPR. Nie zabrakło też pojazdu specjalistycznego Straży Ochrony Kolei, którego wnętrze mógł zobaczyć każdy uczestnik pikniku. Wojskowi obok swojego stoiska prezentowali nie tylko pojazdy ale też specjalistyczne wyposażenie, w tym broń strzelecką.  Młodzi uczestnicy spotkania mieli też okazje wspiąć się na szczyt rozłożonej ścianki wspinaczkowej pod okiem goprowców. W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagały maskotki przedstawiające smoki. Pierwszy dobrze znany dzieciom z terenu powiatu suskiego był Policek z KPP Sucha Beskidzka, a drugim była Polisia z KWP Kraków. Biorące udział w akcji dzieci chętnie korzystały z wszystkich zapewnionych atrakcji i z zainteresowaniem oraz uwagą słuchały prelekcji prowadzonych przy każdym  z przygotowanych stoisk.  Wszystko dobyło się w muzycznej atmosferze, o którą zadbał specjalny duet, do którego muzyki mogły zatańczyć wszystkie dzieci. 


Kolejna akcja profilaktyczna odbędzie się w najbliższą niedzielę -17.07. br. w godzinach 14:00-18:00 na terenie  kompleksu rekreacyjnego w Zawoi Czatoża, na którą serdecznie zapraszamy. 
 

Powrót na górę strony