Aktualności

Wakacyjni włamywacze grasują. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz swoje mienie

Data publikacji 21.07.2022

W ostatnim tygodniu na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży z włamaniem do domów i do budynku gospodarczego. Łupem włamywaczy padły m.in. pieniądze, biżuteria i elektronarzędzia.

14 lipca br. na jednym z osiedli w Olkuszu włamano się do mieszkania, z którego skradziono pieniądze i biżuterię. Do przestępstwa doszło podczas nieobecności domowników. W tym samym dniu włamano się do budynku gospodarczego w Krzykawie i skradziono elektronarzędzia. Dwa dni później w Olkuszu na jednym z osiedli doszło do włamania do mieszkania. Tym razem łupem złodzieja pady pieniądze, słuchawki bezprzewodowe oraz telefon komórkowy. Wczoraj z kolei zgłoszono, że w Olkuszu n/n sprawca po uprzednim wyłamaniu drzwi balkonowych dostał się  do mieszkania skąd skradł  biżuterię. Policja teraz pracuje nad tymi sprawami. 
Apelujemy do mieszkańców powiatu olkuskiego o solidne zabezpieczenie swojego mienia. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy często pozostawiamy nasze mieszkania bez nadzoru. 
Przed wyjazdem istotne jest dokładne zabezpieczenie mieszkania  (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.
Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie.  Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody, może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. 
Konieczna jest także sąsiedzka czujność. Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło, w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.
Kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania, podejrzany hałas, nieznane osoby na klatce schodowej, parkingu, na posesji sąsiada, skontaktuj się z Policją. Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia  nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.
 

Powrót na górę strony