Aktualności

Ten sam patrol, który odbierał uprawnienia kierującemu zatrzymał go teraz ponownie

Data publikacji 11.08.2022

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed przerwali jazdę 40 – letniemu mieszkańcowi Sosnowca. Mężczyzna wpadł przez dobrą pamięć funkcjonariuszy, którzy kilka tygodni wcześniej zatrzymali go na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h.

W poniedziałek (8.08.br.) rano policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na trasie Oświęcim – Zator (DK 44). Tuż po godzinie 8, w Oświęcimiu na ulicy Fabrycznej za kierownicą samochodu marki Kia funkcjonariusze dostrzegli mężczyznę, któremu kilka tygodni wcześniej zatrzymywali prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Mundurowi włączyli sygnały uprzywilejowania. Kiedy pojazd zjechał na pobocze, przystąpili do kontroli.  Podczas czynności funkcjonariusze potwierdzili swoje spostrzeżenie. 40 – letni mieszkaniec Sosnowca miał wstrzymane uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Policjanci poinformowali go, że okres wstrzymania uprawnień zostaje przedłużony do sześciu miesięcy.

Policjanci przypominają kierowcom.

Przypominamy, że po zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące kierowca może prowadzić pojazd jedynie przez 24 godziny od momentu zatrzymania uprawnień. Dla wielu osób wiąże się to z wieloma utrudnieniami, w tym również możliwością utraty pracy, jeśli do wykonywania zawodu niezbędne jest prawo jazdy. Po upływie trzech miesięcy kierujący odzyskuje prawo jazdy. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kierowcy, który pomimo zatrzymania uprawień na trzy miesiące decyduje się wsiąść za kierownicę. Wtedy podczas kontroli drogowej  wstrzymanie uprawnień do kierowania jest wydłużane do sześciu miesięcy.

Natomiast niezastosowanie się do powyższego zakazu będzie skutkowało cofnięciem uprawnień do kierowania. Wówczas ponownie należy zdać egzamin, aby uzyskać nowe prawo jazdy.

Powrót na górę strony