Aktualności

Porwanie, obława i areszt

Data publikacji 10.10.2022

Dąbrowscy policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę podejrzanego o zabór pojazdu, pozbawienie wolności i inne czyny na szkodę mieszkańca gminy Dąbrowa Tarnowska. Uprowadzony 19-latek był bity, raniony siekierą i przewożony w bagażniku swojego pojazdu. Sąd na wniosek prokuratury podjął decyzję o aresztowaniu podejrzanego

Porwanie 

W czwartek (06.10.br.) około godziny 8.30,  jadący w kierunku  Szczucina 19-latek z gminy Dabrowa Tarnowska  zabrał z przystanku autobusowego znanego mu 23-latka z gminy Szczucin, który zatrzymywał pojazdy na tzw. okazję. Po dotarciu do centrum miasta pasażer zmienił zdanie co do celu swojej podróży i „kazał” zawieźć się na teren  województwa świętokrzyskiego. Kierowca nie chciał przystać na jego żądanie, wiec pasażer zaczął uderzać go po głowie pięścią, wyciągnął przedmiot przypominający siekierę, którym zadał uderzenie w rękę 19-latka, a następnie przyłożył go do jego szyi, czym zmusił go do kierowania się w kierunku jednej z miejscowości gminy Pacanów. Po wjeździe na teren województwa świętokrzyskiego 23-latek siłą i groźbami zmusił 19-letniego kierowcę do wejścia do bagażnika pojazdu, a następnie wsiadł za kierownicę i przemieszczał się  po terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Podczas postojów  pokrzywdzony był jeszcze wielokrotnie bity i poniżany. W pewnym momencie pokrzywdzony, który  znajdował  się w bagażniku odczuł, że pojazd uczestniczył w kolizji drogowej (pojazd uderzył w barierki drogowe na terenie powiatu dąbrowskiego), po czym samochód ruszył dalej. Około południa  sprawca zatrzymał się pojazdem na swojej posesji i otworzył bagażnik i wyciągnął porwanego. 19-latek wykorzystał okazję i  uciekł do pobliskich zabudowań mieszkalnych, apelując o pomoc, a następnie powiadomił służby o całym zdarzeniu.  Tymczasem  porywacz ze wściekłości wyładował agresję i doszczętnie zniszczył samochód ofiary. 

Obława 

Na miejsce niezwłocznie udali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i komisariatu w Szczucinie. Rozpoczęło się poszukiwanie sprawcy uprowadzenia, który przewidując przyjazd Policji, uciekł w pola uprawne kukurydzy.  Dyżurny dąbrowskiej komendy zarządził obławę, natomiast dyżurny komendy wojewódzkiej do pomocy w tych działaniach skierował pluton alarmowy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie i operatorów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie z dronem.  W obławę zaangażowanych było w sumie ponad 50 funkcjonariuszy w i pies tropiący. Mundurowi przeszukiwali pola uprawne, kompleksy leśne, a także okoliczne posesje. Około godz. 18.30. podczas drobiazgowej penetracji okolicznych zabudowań 23-latek został zlokalizowany i zatrzymany na strychu w stodole – gdzie dla kamuflażu ukrył się pod słomą. 

Areszt

W sobotę (08.10.br.)  policjanci doprowadzili zatrzymanego do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie 23-latek usłyszał zarzuty   popełnienie przestępstwa w postaci zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia, po uprzednim użyciu przemocy, zmuszenia do określonego zachowania, zniszczenia mienia, wymuszenia rozbójniczego oraz spowodowania u pokrzywdzonego średniego uszczerbku na zdrowiu. 
Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej przychylił się do wniosku dąbrowskiej prokuratury i zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres trzech miesięcy. Podejrzanemu za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.
 

 • poszukiwania w polu kukurydzy. Na zdjęciu policjanci oddziału prewencji
 • Srebrne audi od tyłu z wybitą szybą
 • Srebrne audi. Lewy bok widoczne wgniecenia i przerysowania
 • Srebrne audi. Lewy bok widoczne wgniecenia, zniszczona szyba i lusterko
 • odprawa do poszukiwań z dowódcą działań - policjanci zebrani na polnej drodze
 • policjanci czekają na pozostałych aby móc iść dalej przez kukurydzę
 • policjanci idą tyralierą na polu kukurydzy
 • policjanci prowadzą poszukiwania w polu kukurydzy
 • policjanci rozmieszczają się na łące przy polu kukurydzy, aby iść tyralierą
 • policjanci w środku pól kukurydzy czekają na pozostałych aby móc iść dalej
 • policjanci wchodzą tyralierą w pole kukurydzy
 • rozstawienie policjantów przy polu kukurydzy na łące do działań
 • samochody biorące udział w poszukiwaniach na drodze dojazdowej do miejscowości
 • samochody OPP Kraków w miejscu zbiórki przy łące
 • tablet z widokiem z drona SPKP
 • zatrzymany w trzeciej klasie radiowozu przeszukanie

Film Zatrzymanie mężczyzny i doprowadzenie

Opis filmu: opis filmu w załączniku

Pobierz plik Zatrzymanie mężczyzny i doprowadzenie (format mp4 - rozmiar 6.16 MB)

Pliki do pobrania

 • 13.15 KB
  opis do filmu
Powrót na górę strony