Aktualności

Nie zatrzymał się do kontroli. Był pijany, po narkotykach i kierował po cofnięciu uprawnień

Data publikacji 12.10.2022

Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali 27-latka, który chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, podjął ucieczkę. Mężczyzna wsiadł „za kółko” w stanie po użyciu alkoholu i pod działaniem narkotyków, a także pomimo cofniętych uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Został zatrzymany.

10 października br. patrol z grupy Speed Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie na terenie gminy Świątniki Górne namierzył polo, którego kierowca na widok radiowozu wyraźnie się zdenerwował. Policjant, widząc to, wydał kierującemu za pomocą tarczy sygnał do zatrzymania pojazdu, jednak kierowca go zignorował. Początkowo zwolnił, jednak kiedy zbliżył się do policjanta stojącego przy radiowozie, to przyśpieszył i odjechał. Stróże natychmiast podjeli pościg za uciekinierem, wydając przy tym sygnały świetlne i dzwiękowe do zatrzymania pojazdu. Kierowca polo wciąż nie reagował i kontynuował jazdę z jeszcze większą prędkością. Po około 5 km radiowóz wyprzedził polo i zajechał mu drogę zmuszając tym kierowcę do zatrzymania pojazdu. Kierowcą okazał się 27-latek z gminy Skała, podróżujący wspólnie z 25-latkiem. Kierujący oświadczył policjantom, że uciekał, bo wypił piwo i nie posiada uprawnień do kierowania. Sprawdzenie w policyjnym systemie potwierdziło, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Z kolei badanie alkomatem wykazało, że był w stanie po użyciu alkoholu – miał 0,3 promila. Dodatkowo 27-latek został zbadany narkotestem, który wykazał, że jest pod działaniem amfetaminy i metamfetaminy, do zażycia których mężczyzna się przyznał.
Kierowca polo został zatrzymany. Została mu też pobrana krew do badań w celu potwierdzenia obecności narkotyków w jego organizmie. W trakcie dalszych czynności, w miejscu zamieszkania zatrzymanego, policjanci znaleźli śladowe ilości narkotyków, które zabezpieczyli do badań.

27-latek odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i kierowanie po cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowie też za wykroczenie – kierowania w stanie po użyciu alkoholu, co z kolei zagrożone jest karą aresztu albo grzywny, a w przypadku potwierdzenia obecności narkotyków w jego organizmie dodatkowo odpowie za kierowanie pojazdem pod wpływem lub po użyciu środków odurzających.
 

Powrót na górę strony