Aktualności

Bezpieczny Odblaskowy Przedszkolak - akcja profilaktyczno-edukacyjna Wydziału Prewencji KWP w Krakowie

Data publikacji 13.10.2022

12 września br. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził akcję profilaktyczno-edukacyjną wśród Przedszkolaków Samorządowego Przedszkola  nr 151 w Krakowie.

Głównym celem działań była edukacja o bezpieczeństwie, jak również kształtowanie w oczach maluchów obrazu policjanta, do którego bez chwili zawahania mogą zwrócić się o pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Przedszkolaki miały okazję do zapoznania się z policyjną pracą oraz pierwszymi zasadami bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze poprzez zabawę uczyli i przypominali o właściwym zachowaniu podczas w ruchu drogowym, wyjaśniali dzieciom do czego służą elementy odblaskowe i jak prawidłowo 
z nich korzystać. 
Przedszkolaki miały okazję żeby pochwalić  się swoimi zbiorami elementów odblaskowych, które specjalnie przyniosły z domu na spotkanie z policjantami. 

Kolejne tematy szczegółowo omawiane podczas prelekcji dotyczyły bezpiecznego zachowanie się podczas kontaktu z osobą obcą, jak również z agresywnym psem. Dzieci zademonstrowały pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa. Zaprezentowano również obrazowo numer alarmowy 112, aby najmłodszym łatwiej było go zapamiętać. 

Rozmawiano o bezpieczeństwie w trakcie podróży i robienia zakupów. Jedną z atrakcji było wykonanie odcisku linii papilarnych dłoni, a także „tatuaży” z pieczątek z wizerunkami  smoków policyjnych.
Wielkie poruszenie wśród dzieci  wywołały maskotki małopolskiej Policji Inspektor Wawelek i Polisia. Dodatkowo strój policjanta ruchu drogowego, który każdy chętny mógł przymierzyć sprawił, że na chwilkę można było poczuć jak pracuje policjant podczas kierowania ruchem drogowym. 
Podczas akcji była także możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu, do którego dzieci miały okazję wsiąść i zobaczyć go od środka. 

Dla przedszkolaków przygotowano specjalne materiały profilaktyczne w tym: policyjne krzyżówki, odblaski, naklejki, malowanki, tabliczki mnożenia, książeczki edukacyjne „Bezpieczna woda”. 

Każda grupa przedszkolaków wykonała pamiątkowe zdjęcia z policjantami.

Powrót na górę strony