Aktualności

Oszuści działający metodą na wypadek usiłowali oszukać pięciu mieszkańców gminy Wielka Wieś. Policja apeluje o czujność!

Data publikacji 14.10.2022

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, czy „na policjanta lub funkcjonariusza CBŚP” co jakiś czas się uaktywniają na terenie powiatu krakowskiego.

Wczoraj (13 października br.),  przestępcy, stosując metodę „na wypadek”, usiłowali oszukać pięciu mieszkańców gminy Wielka Wieś. Na szczęście liczne apele Policji przyniosły efekty,  bo czujność tych seniorów okazała się skuteczna i nie dali się nabrać oszustom, dzięki czemu nie stracili oszczędności swojego życia.  
Policjanci z powiatu krakowskiego ponownie apelują o zachowanie czujności i przypominają jak sie bronić przed oszustami, aby nie paść ich ofiarą i nie stracić oszczędności życia.
Poniżej przypominamy o kilku najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metodach działania tego typu oszustów.
Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Musimy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
• jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
• Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału.
• Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!
Pamiętaj też, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują ją do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.
Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.
 

Powrót na górę strony