Aktualności

Mundurowi na profilaktycznym spotkaniu z seniorami

Data publikacji 24.11.2022

Funkcjonariusze rewiru dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Bochni odbyli w tym tygodniu spotkania z seniorami z Majkowic i Nieprześni. Przeprowadzone rozmowy miały charakter działań profilaktycznych, na których policjanci omówili rodzaje zagrożeń, na które narażona jest ta grupa społeczna oraz wskazanie praktycznych porad mających obronić seniorów przed działaniem na ich niekorzyść. W spotkaniach z policjantami udział wzięło 40 seniorów. 

W ramach akcji „Bezpieczny senior” policjanci rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Bochni spotkali się w tym tygodniu z seniorami z Majkowic i Nieprześni. Mundurowi prowadzili działania profilaktyczne, podczas których przedstawili formy działania oszustów oraz przekazali praktyczne porady, które pozwolą seniorom bronić się przed ich działaniem. We wspólnej rozmowie omówiono oszustwa metodą na policjanta, na wnuczka, oraz inne które bardzo często uderzają w seniorów. Funkcjonariusze uczulali swoich słuchaczy na to, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani innych przedmiotów wartościowych, jak również nie pytają, o, to ile oszczędności posiadamy w domu lub na koncie bankowym.

W razie podejrzenia oszustwa, wskazanym jest kontakt z najbliższą jednostką Policji i możliwość upewnienia się, czy osoba podająca się za funkcjonariusza jest nim naprawdę. W sytuacji próby oszustwa przez „wnuczka” istotne jest potwierdzenie otrzymanej informacji i kontakt osobą, która rzekomo tej pomocy potrzebuje. W trakcie spotkań apelowano o zwiększenie czujności podczas telefonicznych rozmów z osobami, które chcą uzyskać dostęp do danych bankowych czy osobowych. W ten sposób często działają oszuści, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Podczas działań, policjanci odnieśli się także do tematów bezpieczeństwa w ruchu drogowych. W obecnym okresie bardzo istotne jest korzystanie z elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszych oraz bezpieczeństwa i zwiększonej czujności podczas kontaktów z osobami nieznajomymi.

Tutaj jako element ochrony wskazano zmniejszoną ufność w stosunku do osób nieznajomych i osób podających się pracowników danej firmy lub instytucji. 
Prowadzone działania profilaktyczne mają pomóc w ograniczeniu skali przestępstw, skierowanej w osoby starsze. Najważniejszym celem policyjnych spotkań z seniorami jest podniesienie ich świadomości realnego zagrożenia ze strony oszustów oraz wskazanie praktycznych porad, które mają pomóc w reagowaniu i obronie w takich sytuacjach. 
 

Powrót na górę strony