Aktualności

Ślubowanie nowo przyjętych policjantów i wręczenie odznaczeń wyróżnionym funkcjonariuszom garnizonu małopolskiego

Data publikacji 30.11.2022

30 listopada br. w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów. To szóste przyjęcie w tym roku – dziś ślubowało 53 policjantów, w tym 15 kobiet. Przy tej okazji odbyło się także wręczenie medali i odznaczeń dla funkcjonariuszy garnizonu małopolskiego.

Wśród zaproszonych gości byli wojewoda małopolski Łukasz Kmita, doradca wojewody Krzysztof Durek, kapelan  małopolskiej policji ks. Łukasz Michalczewski, starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk oraz rodziny ślubujących policjantów. Zbiórka rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego KWP w Krakowie i zdania meldunku komendantowi wojewódzkiemu Policji w Krakowie nadinsp. Michałowi Ledzionowi przez dowódcę uroczystości podkom. Rafała Tobołę. 
Nadinsp. Michał Ledzion odczytał słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim adepci sztuki policyjnej. Następnie, każdemu z nich wręczono odznaki policyjne a Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski wręczył ślubującym zasady etyki zawodowej. Wspólnie pogratulowali nowo przyjętym funkcjonariuszom wyboru zawodu. Teraz przed nowo przyjętymi policjantami przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji. 12 osób będzie służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Komenda Miejska Policji w Krakowie zyska 10 nowych funkcjonariuszy. 6 policjantów trafi do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, a 4 do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.  Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych. Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach, Komenda Powiatowa w Oświęcimiu, Komenda Powiatowa w Suchej Beskidzkiej i Komenda Powiatowa w Zakopanem  zyskają po 2 policjantów. Do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie trafi 5 nowych funkcjonariuszy. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu zyska 4 policjantów, Komenda Powiatowa Policji w Miechowie 3 policjantów, a do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostanie przydzielony 1 policjant.
Podczas dzisiejszej uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wręczył medale dla policjantów z garnizonu małopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej wyróżnił 1 funkcjonariusza złotym medalem za Długoletnią Służbę, 1 funkcjonariusza srebrnym  medalem za Długoletnią Służbę i 2 policjantów brązowymi medalami za Długoletnią Służbę. Zostały także wręczone ministerialne Odznaki Zasłużony Policjant: 1 złota, 4 srebrne i 15 brązowych, oraz jeden medal za Zasługi dla Policji dla starosty powiatu tatrzańskiego Piotra Bąka.
Po części ceremonialnej głos zabrał nadinsp. Michał Ledzion, rozpoczął przemówienie od  powitania wszystkich zgromadzonych na uroczystości ślubowania.   - Szanowni Państwo bardzo Wam dziękuję, że znaleźliście czas i przyszliście na tak ważną uroczystość jaką jest dzisiejsze ślubowanie i odznaczenie wyróżnionych policjantów. Odznaczeni funkcjonariusze to osoby, z których należy brać przykład, to osoby które mają za sobą długą drogę pracy i liczne sukcesy. Posiadają potężny potencjał i ogromne doświadczenia. Te wyróżnienia od Prezydenta i Ministra nie biorą się znikąd. To zasługa ciężkiej pracy, poświecenie dla spraw bezpieczeństwa. – mówił Komendant. Generał podziękował odznaczonym i życzył dalszych sil i wytrwałości w realizacji zadań prosząc o wsparcie dla nowo przyjętych funkcjonariuszy, którzy dzisiaj rozpoczynają swoją przygodę z Policją. - Młodzi policjanci przed Wami długa droga - szkoła policji, w której będziecie doskonalić swoje doświadczenie zawodowe, a następnie traficie do docelowych jednostek. Będziecie chronić ojczyznę i naród z narażeniem życia i zdrowia, a  to wyjątkowe zobowiązania - kontynuował nadinsp. Ledzion a  na zakończenie podkreślił, że policjanci stanowią jedną wielką rodzinę. 
Następnie głos zabrał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Na wstępie pogratulował wszystkim funkcjonariuszom odznaczonym medalami, podziękował za sumienną służbę, a następnie zwrócił się do ślubujących. - Gratuluję Wam wyboru, jest to trudny wybór,  wybór na całe życie, zwracam się do Waszych rodzin, aby Was wspierały w tej trudnej drodze, aby swoim wsparciem pomagały Wam wykonywać zobowiązania służbowe – mówił Kmita.- Małopolski garnizon jest bardzo sprawnie zarządzany i to gwarantuje nam, Małopolanom poczucie bezpieczeństwa, za to dziękuję Komendantowi Wojewódzkiemu i całej kadrze zarządzającej w policji małopolskiej, bo to dzięki Wam jest tworzona „zgrana rodzina policyjna” a także to, że policja jest dobrze postrzegana przez Polaków i to dzięki Wam czujemy się bezpiecznie - kontynuował wojewoda.  Na zakończenie wystąpienia wojewoda wrócił do wydarzeń na Ukrainie i podziękował policjantom za służbę przy wschodniej granicy i za pomoc uchodźcom – pokazywaliście nie tylko profesjonalizm ale także wielka empatię, udowodniliście, że zawsze na Was można liczyć – zakończył Łukasz Kmita.
Małopolska Policja cały czas rekrutuje i zaprasza w swoje szeregi: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/wolnytekst/21443,Rekrutacja-do-sluzby-w-Policji.html  Zachęcamy do składania podań.
 

Powrót na górę strony