Aktualności

Powiat nowotarski w czerwonej strefie. Policjanci kontrolują stosowanie się do epidemicznych obostrzeń.

Podsumowanie miesięcznej pracy policjantów z powiatu nowotarskiego w zakresie kontroli obostrzeń epidemiologicznych. We wrześniu policjanci sprawdzili ponad 650 środków transportu publicznego, a wspólnie z inspektorami sanepidu skontrolowali 1300 placówek handlowych, lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

We wrześniu policjanci ujawnili blisko 250 naruszeń związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania nosa i ust. Obecnie powiat nowotarski objęty jest czerwoną strefą, gdzie w przestrzeni publicznej należy obowiązkowo zasłaniać nos i usta. Kontrole spełnienia tego obowiązku będą  zatem kontynuowane.
Policjanci kontrolują również środki transportu zbiorowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w autobusie może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących i każda z osób podczas podróży powinna zasłonić usta i nos. Takich kontroli środków transportu we wrześniu br. na terenie powiatu nowotarskiego policjanci przeprowadzili ponad 650. 
Dodatkowo policjanci samodzielnie lub wspólnie z inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontrolują m.in. placówki handlowe, miejsca organizacji wesel i dyskotek, punkty gastronomiczne i restauracje. Podczas kontroli sprawdzają stosowanie się zarówno personelu, jak i klientów do obowiązujących obostrzeń. Przez cały wrzesień na terenie powiatu skontrolowano ponad 1 300 takich miejsc. 
Podczas prowadzonych kontroli uświadamiano, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń i dbanie o własne i innych zdrowie. W przypadku rażących naruszeń mundurowi stosowali postępowanie mandatowe lub kierowali sprawę do sądu lub sanepidu.
Przypominamy!
Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, a sanepid w przypadku rażących naruszeń, w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. 
Więcej szczegółów na temat aktualnych obostrzeń: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Powrót na górę strony