Aktualności

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Data publikacji 06.12.2022

Mieszkaniec Oświęcimia ujął, a następnie przekazał policjantom nietrzeźwego kierowcę. 51 – letni obywatel Ukrainy wsiadł za kierownicę peugeota mając w organizmie 1,9 promila alkoholu.

Do zdarzenia doszło w sobotę (3.12.br.) tuż po godzinie 19 w Oświęcimiu.  38 – letni mieszkaniec Oświęcimia jadąc ulicą Słowackiego zwrócił uwagę na znajdującego się przed nim peugeota, którego kierowca wykonywał niebezpieczne manewry drogowe. Taka jazda slalomem sugerowała, że za kierownicą auta może znajdować się osoba nietrzeźwa. W związku z tym oświęcimianin swoje podejrzenie zgłosił pod numer alarmowy 112 i pojechał za peugeotem. Kiedy ten zjechał na parking 38 – latek podbiegł do pojazdu. Wyczuwając od kierowcy alkohol wyłączył silnik i wyjął kluczyki ze stacyjki. 
Policjanci podziękowali kierowcy za podjętą interwencję, a następnie przejęli nietrzeźwego kierowcę. Badanie stanu trzeźwości 51  – letniego obywatela Ukrainy wykazało 1,9 promila alkoholu.  Zatrzymany trafił do oświęcimskiej komendy Policji.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.

Podziękowania za wzorową reakcję na przestępstwo.
Na wyróżnienie i szczególne podziękowania zasługuje pan Grzegorz z Oświęcimia. Widząc zagrożenie ze strony nietrzeźwego kierowcy dokonał jego ujęcia. W ten sposób nie dopuścił, aby drogowy przestępca kontynuując jazdę doprowadził do tragicznego w skutki zdarzenia.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz trzeźwość na drodze. Widzisz? Reaguj.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków.  Natomiast osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa,  prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie pod numer alarmowy 112.

 

Powrót na górę strony