Aktualności

Wyjazdy sylwestrowe i noworoczne. Działania małopolskich policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 30.12.2022

Każdego roku podczas Sylwestra oraz Nowego Roku na małopolskich drogach, zwłaszcza tych prowadzących do górskich miejscowości obserwujemy zwiększone natężenie ruchu. Szczególnym zainteresowaniem w tym okresie cieszy się Zakopane. Mając to na względzie, małopolscy policjanci ruchu drogowego w okresie noworocznym zadbają, by podróżujący bezpiecznie dotarli do celu.

W celu upłynnienia ruchu zwłaszcza na tzw. zakopiance pojawi się więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego. Na tej newralgicznej trasie zarówno w Sylwestra, jak i w Nowy Rok, funkcjonariusze będą dbać o bezpieczne podróżowanie, a w razie potrzeby w uzgodnieniu z zarządcami dróg, głównie w miejscowości Klikuszowa będzie wyłączana sygnalizacja świetlna, a policjanci będą podejmować ręczną regulację ruchem. Ponadto na odcinku Kraków – Libertów wydłużony zostanie cykl sygnalizacji świetlnej, co również wpłynie na płynność ruchu.

W celu eliminowania z ruchu kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, do działań włączy się również Grupa SPEED.

Ponadto Funkcjonariusze będą dbać o bezpieczeństwo podczas zabezpieczenia całej imprezy Sylwestrowej w Zakopanem z uwzględnieniem płynności ruchu w mieście oraz na jego drogach wyjazdowych.    

Okres noworoczny to czas zabaw, którym towarzyszy alkohol. Prosimy o rozsądek i jazdę w trzeźwości. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu może skończyć się tragicznie i prowadzić do groźnych w skutkach wypadków drogowych. Podczas prowadzonych działań, kontrolując kierujących, policjanci będą każdorazowo sprawdzać stan trzeźwości w celu eliminacji z ruchu osób stwarzających ogromne zagrożenie na drodze.

Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: nieposiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wychodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych  do sygnalizacji świetlnej.  

Jednocześnie przypominamy, że 1 stycznia 2023 roku w godz. 8.00 – 22.00 obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).

Osoby udające się na Sylwestra i Nowy Rok powinny pamiętać o rozsądku i wyobraźni na drodze.

W czasie ubiegłorocznego Sylwestra i Nowego Roku na małopolskich drogach doszło do 7 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć (piesi) oraz 8 zostało rannych ponadto ujawniono 41 nietrzeźwych kierujących.

 

Powrót na górę strony