Aktualności

Akcja „Bezpieczne Ferie” na drogach w Małopolsce. Porady policjantów

Data publikacji 13.01.2023

W ramach działań „Bezpieczne Ferie”, w okresie od 13 stycznia do 26 lutego 2023 roku małopolska Policja będzie prowadzić działania zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ruch będzie nadzorowany w szczególności na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości. Działania te będą nasilane w okresie wymiany turnusów wypoczynkowych.

Nadzór nad ruchem i kontrole drogowe

Podczas nadzorowania ruchu drogowego funkcjonariusze będą zwracać uwagę m.in. na przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli drogowych policjanci zwrócą uwagę na stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów (przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), stan psychofizyczny kierowcy (trzeźwość).

Policjanci będą również monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku, a w razie potrzeby,  w newralgicznych miejscach podejmą ręczne kierowanie ruchem. Szczególnym nadzorem zostanie objęta popularna „Zakopianka”. Policjanci w razie potrzeby spowodują wyłączenie sygnalizacji świetlnej lub wydłużenie cyklu świetlnego na priorytetowym kierunku Kraków – Zakopane  w miejscach, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, tj.: zjazd z A-4    na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe), ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlną na  ul. Zakopiańskiej, Góra Libertowska, miejscowość Klikuszowa.

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem

W związku z organizowanym w Zakopanem w dniach od 13 do 15 stycznia br. Pucharem Świata w skokach narciarskich natężenie ruchu na tzw. ”Zakopiance” znacznie się zwiększy. W tym czasie dodatkowe patrole ruchu drogowego będą dbać o bezpieczeństwo podróżnych. Należy pamiętać, że w samym Zakopanem w tych dniach zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Część ulic zostanie wyłączona z ruchu, a na skrzyżowaniach policjanci  będą ręcznie regulować ruchem. Apelujemy o stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, a także zwracanie uwagi na przedmiotowe  zmiany   w organizacji ruchu, które zostały zamieszczone w poniższym linku:  

https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/29812,Policja-zabezpiecza-Konkurs-Pucharu-Swiata-w-skokach-narciarskich-w-Zakopanem.html

 

Podczas ferii szczególną uwagę  policjanci  zwracać będą na zorganizowane formy przewozu dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek. W ramach swojej codziennej służby będą zwracać uwagę na autokary znajdujące się w trasie.

Na terenie działania wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji naszego województwa wyznaczone zostały także stałe punkty kontroli autokarów, gdzie będą dokonywane sprawdzenia pojazdów jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Dzięki tej inicjatywie w jednym czasie będzie można skontrolować większą ilość pojazdów przewożących uczniów na ferie.
Wykaz punktów kontroli autokarów:

https://policja.pl/pol/aktualnosci/226952,WYKAZ-PUNKTOW-KONTROLI-AUTOBUSOW-FERIE-2023.html

E-usługa – kontrola autokarów

Na stronie internetowej małopolskiej Policji została założona zakładka „Małopolska Policja e-usługa”, gdzie w katalogu można wybrać opcję: KONTROLA AUTOBUSÓW i internetowo złożyć wniosek z prośbą o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które ułatwi rodzicom, opiekunom, organizatorom wycieczek zgłaszanie  takich kontroli. 

https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl/mieszkaniec/katalog-e-uslug/eusluga-kontrola-autobusu

 

Działalność profilaktyczna

Policjanci w ramach akcji profilaktycznych, czy podczas kontroli drogowych  będą zwracać uwagę kierowcom na koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem  z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Mundurowi będą również uświadamiać, że niewłaściwe zachowanie pasażera np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.  Natomiast pieszym, w tym dzieciom i młodzieży będą przypominać i zwracać uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Ponadto policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych z dziećmi i młodzieżą zarówno w przedszkolach, szkołach, jak też w miejscach wypoczynku zimowego, na których poruszane zostaną zagadnienia związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym. 

 

Porady policjantów ruchu drogowego

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku, jednak, aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 • Planując podróż weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
 • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś - zmień opony na zimowe. Przyczepność takich opon na śliskiej nawierzchni jest zdecydowanie lepsza.
 • Sprawdź czy Twój samochód jest sprawny technicznie: hamulce, ogumienie, oświetlenie oraz czy jest odpowiednio wyposażony.
 • Pamiętaj o uzupełnieniu zimowego płynu w spryskiwaczu, zwiększy to widoczność drogi, a tym samym poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy.
 • Nie bagatelizuj odśnieżania pojazdu. Jazda samochodem z zalegającą na nim warstwą śniegu zmniejsza widoczność otoczenia pojazdu.
 • Upewnij się czy masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty.
 • Pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę po wypiciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
 • Nie wyjeżdżaj w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda spowoduje jeszcze większą senność.
 • Pamiętaj o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych lub urządzeniach przytrzymujących (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie
  i zdrowie).
 • Podczas jazdy zwracaj szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się na drogach.
 • Zachowuj odpowiednio większą odległość od poprzedzającego pojazdu – na śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa.
 • W trudnych warunkach atmosferycznych pamiętaj o prędkości bezpiecznej, która może być wtedy niższa niż dopuszczalna przepisami.
 • Odwiedzając stację benzynową sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu. Ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie.
 • Będąc pieszym poruszaj się lewą stroną drogi (tak stanowi przepis) – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze.
 • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
 • Aby bezpiecznie podróżować należy również pamiętać o prawidłowym oświetleniu pojazdu. Podstawowe zasady w tym zakresie przedstawia spot „Zobacz więcej – bądź bezpieczny” - https://www.youtube.com/watch?v=9KA2PejHpRY

 

 

Powrót na górę strony