Aktualności

Senior z powiatu oświęcimskiego nie dał się nabrać oszustom

Data publikacji 19.01.2023

Niewidomy 70 – letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego, wykazał się niezwykłą czujnością i rozwagą w kontakcie telefonicznym z oszustami, którzy próbowali wyłudzić od niego dane osobowe metodą na „pracownika poczty” oraz pieniądze metodą na „policjanta”. 

We wtorek (17.01.br.) o godzinie 14 oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni o próbach oszustwa. Jak wynikało z relacji niewidomego 70 – letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, na jego telefon stacjonarny najpierw zadzwonił mężczyzna podający się za „pracownika poczty” z pytaniem czy jest ktoś w domu, komu można dostarczyć poleconą przesyłkę. Następnie padło pytanie o dane osobowe.

Wtedy senior natychmiast się rozłączył i sam  zadzwonił na Pocztę Polską, gdzie potwierdził, że to była próba wyłudzenia  jego danych. Po kilku godzinach  senior otrzymał kolejny telefon tym razem oszust podał się za policjanta, po czym poinformował go, że jego mieszkanie jest obserwowane przez złodziei, którzy chcą go okraść. Senior i w tym przypadku był pewien, że jest to oszustwo. Rozłączył się po czy zadzwonił na numer alarmowy 112 informując o zdarzeniu.

Policjanci apelują do seniorów, aby w kontaktach z osobami obcymi zachowali taką wyjątkową czujność jak 70 – latek. Mężczyzna od razu zdał sobie sprawę z faktu, że w taki sposób nie działa ani Poczta Polska, ani Policja, ale z całą pewnością tak działają oszuści.

 

Powrót na górę strony