Aktualności

Odblaskowa akcja „Bądź Widoczny – Daj Szansę Kierującemu”

Data publikacji 24.01.2023

Marszałek Województwa Małopolskiego przekazał na Fundusz Wsparcia Policji środki pieniężne z przeznaczeniem na działalność profilaktyczną w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki tej inicjatywie zostały zakupione elementy odblaskowe dla pieszych oraz książeczki edukacyjne dla dzieci, które otrzymały wszystkie komendy miejskie i powiatowe naszego województwa.

Materiały profilaktyczne zostaną wykorzystane do przeprowadzenia wśród pieszych, na terenie całej Małopolski, akcji pn. „Bądź Widoczny – Daj Szansę Kierującemu”. Akcja ma na celu uzmysłowienie pieszym, że dobra widoczność pieszego na drodze, poprzez założenie odblasków  eliminuje element zaskoczenia kierowcy. Pieszy, prawidłowo wyposażony w element odblaskowy jest widoczny dla kierującego z większej odległości. Pozwoli to prowadzącemu pojazd, odpowiednio zareagować (np. zmniejszyć prędkość, skorygować tor jazdy), aby nie doszło do potrącenia. Akcje będą przeprowadzone wśród mieszkańców terenów z nieoświetlonymi odcinkami dróg, gdzie brak jest odpowiedniej infrastruktury skierowanej do pieszych. Ponadto działania edukacyjne będą również dedykowane do konkretnych grup wiekowych wśród pieszych, które na podległym terenie są najbardziej zagrożone wypadkowością.
Statystyki każdego roku pokazują, że najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. W 2022 roku w Małopolsce doszło do 483 wypadków z ich udziałem, w których 28 pieszych zginęło (co stanowi 27,5% ogółu zabitych), a 451 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3 ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy. Do wypadków z ich udziałem najczęściej dochodzi w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka na drodze jest znacznie ograniczona. Biorąc pod uwagę to zagrożenie, zasadnym jest promowanie widoczności człowieka na drodze, 
a tym samym używania przez poruszajacych się po drodze elementów odblaskowych po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na obszarze zabudowanym. W roku ubiegłym zdecydowana większość wypadków z udziałem pieszych oraz zabitych miała miejsce na obszarze zabudowanym.
Warto podkreślić, że prowadzone przez Małopolską Policję działania kontrolne, edukacyjne oraz inżynieryjne wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W 2022 roku liczba zabitych  pieszych uległa zmniejszeniu o 25, co stanowi prawie 50% spadek w stosunku do roku 2021. 
 

Powrót na górę strony