Aktualności

Krzyże Zasługi za Dzielność dla funkcjonariuszy z kontyngentu humanitarnego polskiej Policji w Ukrainie

Data publikacji 24.02.2023

Wczoraj prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Kamiński wręczyli Krzyże Zasługi za Dzielność funkcjonariuszom kontyngentu humanitarnego polskiej Policji, którzy brali udział w misji w Ukrainie. Kontyngent został powołany decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wesprzeć ukraińskie służby w rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych z terenów zamieszkałych przez ludność cywilną. W rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną okolicach Kijowa brało udział także 6 policyjnych pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie.

23 lutego br. Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami polskiego kontyngentu Policji uczestniczącymi w misji humanitarnej w Ukrainie. Podziękował za wykonanie niezwykle ważnego, niebezpiecznego zadania i wręczył funkcjonariuszom odznaczenia państwowe. W spotkaniu wzięli udział także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami.
Celem prawie 5-miesięcznej misji było wsparcie ukraińskich służb w rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną.

- To był piękny gest ze strony Rzeczypospolitej Polskiej wykonany Waszymi rękami, Waszym bohaterstwem, Waszym oddaniem w służbie drugiemu człowiekowi - podkreślił Prezydent.
- Wierzę głęboko i wiem, że ludzie tam nigdy nie zapomną Waszej służby, że zawsze będą ci Ukraińcy, którym pomagaliście, których na co dzień spotykaliście, którzy widzieli Waszą służbę i pracę. Będą pamiętali, że polscy funkcjonariusze, policjanci, pirotechnicy, saperzy przyjechali tutaj w najtrudniejszym czasie i spokojnie, żmudnie, przez miesiące wykonywali swoją służbę – po to, by umożliwić im normalne życie, uratować ich i ich dzieci. Takich rzeczy się nie zapomina - akcentował.
Prezydent wskazywał także, że ryzyko podczas misji na Ukrainie było podwójne, a może nawet potrójne. - Po pierwsze, dlatego że to były materiały wybuchowe, niebezpieczne, po drugie dlatego, że mogły być to materiały w wielu przypadkach podłożone z premedytacją i jako pułapki, po to żeby zrobić krzywdę, a nie gdzieś po prostu porzucone. A po trzecie, dlatego że toczyło się to tam, gdzie była wojna, gdzie służba była przerywana alarmami przeciwrakietowymi, przeciwlotniczymi - zaznaczył Andrzej Duda.

Głos zabrał również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, który powitał bohaterów, dzielnych funkcjonariuszy wracających z misji humanitarnej z Ukrainy: – To była wyjątkowo trudna i niebezpieczna misja. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Chcę bardzo mocno podkreślić, że wszyscy zgromadzeni dziś funkcjonariusze to ochotnicy. Bez nich ta misja by się nie mogła odbyć - powiedział Minister.
- Przez 5 miesięcy działaliście w okolicach Kijowa, gdzie wcześniej stacjonowali rosyjscy okupanci. Podejmowaliście działania sapersko-minerskie, pirotechniczne, których celem była ochrona ludności cywilnej Ukrainy przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Wykazaliście niezłomny charakter, męstwo i profesjonalizm, zapisaliście piękną kartę w historii polskiej Policji - podkreślił szef MSWiA.
- Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za przyznanie medali wszystkim uczestnikom tej trudnej misji wypełnionej z honorem i godnością - powiedział.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk po oficjalnej części uroczystości również podziękował funkcjonariuszom wyrażając podziw i wielkie uznanie dla ich odwagi i męstwa. - Jesteście wszyscy wybitnymi funkcjonariuszami polskiej Policji - podkreślił komendant główny.

W spotkaniu wzięli też udział Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BBN Jacek Siewiera, Dyrektor Generalna w KPRP Barbara Brodowska-Mączka, Sekretarz Stanu w MSWiA Maciej Wąsik, a także Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, nadinsp. Paweł Dobrodziej i nadinsp. Roman Kuster.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/mswia/krzyze-zaslugi-za-dzielnosc-dla-funkcjonariuszy-kontyngentu-humanitarnego-polskiej-policji-w-ukrainie

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/podziekowania-dla-misji-humanitarnej-polskiej-policji-w-ukrainie,65122

https://policja.pl/pol/aktualnosci/228578,Podziekowania-dla-misji-humanitarnej-polskiej-Policji-w-Ukrainie.html

 

 • gala wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - prezydent podczas przemówienia
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - zdjęcie odznaczeń
 • naszywka Polski Kontyngent Policyjny w Ukrainie
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - kierownictwo Polskiej Policji
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - odznaczenie
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - prezydent dziękuje policjantowi
 • uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność - odznaczenia na policyjnych mundurach
Powrót na górę strony