Aktualności

Posiadanie psów tej rasy wymaga zezwolenia

Data publikacji 27.02.2023

Dwaj bracia z powiatu miechowskiego usłyszeli zarzuty posiadania chartów bez zezwolenia. Miechowscy policjanci na ich posesji natrafili na 3 charty i jednego mieszańca tej rasy.

W ubiegłym tygodniu miechowscy kryminalni uzyskali informację o możliwej, nielegalnej hodowli rasowych chartów  lub ich mieszańców w gminie Kozłów.  Policjanci udali się na wskazaną  posesję, gdzie psy miały być trzymane. Na miejscu funkcjonariusze natrafili w budynku mieszkalnym oraz na terenie posesji na cztery psy. Wygląd zwierząt wskazywał na to, że jest to rasa psów, na których hodowlę wymagana jest odpowiednia zgoda organów samorządowych. Ich właściciele wiedzieli o takim obowiązku, a mimo to nie zrealizowali go. Podejrzenia policjantów, co do rasy psów potwierdził biegły kynolog, były to 3 charty i jeden mieszaniec tej rasy.  Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty z art. 52 ustawy Prawo Łowieckie, mówiące o hodowaniu lub trzymaniu  bez zezwolenia chartów rasowych, lub ich mieszańców. 

Przypomnijmy, że hodowanie albo utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia właściwego miejscowo starosty i od uzyskania takiego zezwolenia powinien zacząć każdy, kto chce posiadać tę rasę psa. W przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialność karną – posiadanie psów tej rasy bez zezwolenia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do roku. 
 

Powrót na górę strony