Aktualności

Spotkanie z Seniorami w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu - wspólne działania służb na rzecz bezpieczeństwa Seniorów „Bezpieczny i świ@domy senior”

Data publikacji 07.03.2023

6 marca 2023 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu uczestniczyli w spotkaniu z seniorami zorganizowanym we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu. Policja od lat współpracuje z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu prowadząc cykl spotkań poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Tym razem spotkanie w olkuskiej Bibliotece zorganizowane było na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia było uświadomienie seniorów o współczesnych zagrożeniach i przekazanie im wiedzy na temat różnych metod działania oszustów, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.

Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwszą poprowadzili strażacy z  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, które dotyczyło m. in. zachowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia na wypadek zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy apelowali do uczestników o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominali jednocześnie, że czad - tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a niewielka jego dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci.

Kolejna część prowadzona była przez  komisarz  Katarzynę Matras, która  omówiła kwestie związane z bezpieczeństwem w Internecie, opierając się na przykładach prowadzonych w ostatnim czasie spraw na terenie powiatu olkuskiego. Podczas spotkania mundurowa poruszyła kwestię  związane z metodami  działania oszustów. Wyjaśniła, czym jest metoda  „na wnuczka”, „na policjanta”, na „prokuratora” czy „na litość”. Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego wykładu i zapoznali się z prezentacja multimedialną. Aby seniorzy byli bezpieczni na drodze, funkcjonariusze  rozdawali  im odblaski. Każdy uczestnik otrzymał również ulotkę z poradą prawną.

Podejmowane przez mundurowych działania profilaktyczno-edukacyjne oraz współpraca z mediami i innymi instytucjami, ma ogromne znaczenie w ograniczeniu przestępstw związanych z oszustwami.  Ważne jest uświadamianie osób starszych na temat oszustw i współczesnych zagrożeń w  zwalczaniu tego typu zjawiska.

  • Policjanci i strażacy na spotkaniu z seniorami. Policjanci stoją na przeciwko seniorów, którzy siedzą na stołkach w rzędach. W tle prezentacja poświęcona bezpieczeństwu seniorów.
  • Seniorzy siedzą na krzesłach. Dwóch strażaków rozdaje i ulotki uczestnikom spotkania
  • Policjantka podczas spotkania z seniorami. W tle slajd prezentacji. Seniorzy siedzą na krzesłach w rzędach na wprost policjantki
Powrót na górę strony