Aktualności

Spotkanie profilaktyczne z Kołem Emerytów i Rencistów w Stryszawie

Data publikacji 09.03.2023

W dniu 8 marca br. w budynku Gminnego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie odbyło się spotkanie z Kołem Emerytów i Rencistów, na które zostali zaproszeni policjanci. Przekazali zgromadzonym informacje na temat metod działania oszustów, które mogą spotkać w codziennym życiu.

W zaproszeniu wziął udział asp.szt. Wojciech Copija oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej oraz mł.asp. Mariusz Rybski dzielnicowy miejscowości Hucisko, Pewelka, Kurów, Lachowice i Krzeszów.
Policjanci w pierwszej kolejności z uwagi na wyjątkowy dzień (8 marca) złożyli wszystkim obecnym Paniom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a następnie przeszli do tematu spotkania jakim było zwrócenie uwagi na metody działania oszustów.

Sposobów na oszustwo jest wiele, ale najczęściej się pojawiają „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora”. W ostatnim okresie oszuści często stosują metodę „na wypadek”, gdzie przestępca dzwoni do wytypowanej osoby i przedstawia historię wyp0adku członka rodziny. By podkreślić realny charakter rozmowy, pokrzywdzony słyszy w telefonie kobietę lub mężczyznę, który podając się za funkcjonariusza Policji informuje, że doszło do rzekomego wypadku drogowego, którego sprawcą jest osoba bliska dla seniora. W dalszej kolejności rozmowy jest przedstawiane „polubownego załatwienia sprawy” w zamian za wpłacenie kaucji, by uniknąć aresztowania. W tej metodzie podobnie jak innych, oszust naciska na szybkie podejmowanie decyzji, by w efekcie równie szybko pieniądze zostały przekazane, a następnie informuję żeby z nikim się nie kontaktować i z nikim na ten temat nie rozmawiać. 

Na koniec spotkania policjanci wręczyli upominki z treściami profilaktycznymi dla wszystkich seniorów. Dziękujemy serdecznie organizatorom z możliwości przeprowadzenia kolejnego spotkania profilaktycznego skierowanego dla osób starszych.


 

Powrót na górę strony