Aktualności

95-LECIE POWSTANIA POLICJI KOBIECEJ. PRZEDSTAWIMY SYLWETKI KILKU MAŁOPOLSKICH POLICJANTEK.

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę służby kobiet w Policji. Pracują w różnych pionach i na różnych stanowiskach. Publikujemy dziś film o pracy naszych koleżanek, by przypomnieć o tej rocznicy i roli kobiet w Policji.

Kobiety w polskiej Policji są już od 95 lat. W 1925 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi poleciło Komendzie Głównej PP zorganizowanie rekrutacji kandydatek do policji kobiecej, a następnie przeprowadzenie kursów szkoleniowych. 26 lutego 1925 roku zorganizowano pierwszy oddział policji kobiecej.

W  prezentowanym dziś filmie występują nasze koleżanki z Wydziału Ruchu Drogowego, w tym z grupy SPEED, Wydziału Prewencji, Wydziału  Prezydialnego,  a nawet z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie. Pokazujemy ich służbę oraz słowa, które chciałyby przekazać mieszkańcom.

Nagranie  do tej pory prezentowane było  w krakowskich środkach komunikacji miejskiej. (Film nagrywany był przed aktualnymi  obostrzeniami epidemiologicznymi)

Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej oraz logistyce, ale  kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety na stanowiskach cywilnych zajmujące się np. logistyką.

W  garnizonie małopolskim zatrudnionych jest 7700  funkcjonariuszy Policji, w tym 1250 kobiet (16 % małopolskich policjantów to kobiety) oraz 1240 kobiet wśród ponad 1700  pracowników cywilnych Policji  (co stanowi 70 % stanowisk cywilnych).

 

Powrót na górę strony